Sanders zahájil kampaň, ve které chce porazit Trumpa. Je podle něj nebezpečný

ČTK / Reuters
2. 3. 2019 21:15
Nezávislý americký senátor Bernie Sanders zahájil kampaň před prezidentskými volbami v roce 2020 vystoupením v rodném New Yorku. Oproti kampani před posledními volbami nyní Sanders zvolil osobnější přístup. Píše to agentura Reuters.
Bernie Sanders, kandidát na prezidenta Spojených států
Bernie Sanders, kandidát na prezidenta Spojených států | Foto: Reuters

Senátor hovořil o finančních potížích své rodiny, které dával do kontrastu s bezproblémovým mládím současného prezidenta Donalda Trumpa.

"Moje zkušenosti z dětství, život v rodině, která měla ekonomické problémy, silně ovlivnily můj život a moje hodnoty," řekl 77letý politik na mítinku v areálu školy Brooklyn College, do níž sám kdysi docházel. "Na rozdíl od Donalda Trumpa, který nechal 800.000 federálních zaměstnanců bez příjmu na zaplacení účtů, vím, jaké to je být v rodině, která žije od výplaty k výplatě," pokračoval Sanders, který se uchází o prezidentskou nominace Demokratické strany pro volby v příštím roce.

Senátor za stát Vermont prohlásil, že tentokrát získá nominaci Demokratické strany a porazí i Trumpa, kterého označil za nejnebezpečnějšího prezidenta v moderních dějinách Spojených států. Slíbil, že bude bojovat za "ekonomickou spravedlnost, sociální spravedlnost, rasovou spravedlnost a environmentální spravedlnost".

Před volbami z roku 2016 se Sandersovy projevy věnovaly takřka výhradně politickým plánům, avšak dnes demokratický kandidát promluvil i o svém původu a židovském vyznání.

Reuters uvádí, že nový přístup zřejmě odráží snahu najít způsob, jak vyniknout v početném a různorodém poli uchazečů Demokratické strany o Bílý dům. Podle agentury AP na jeho projev celé hodiny v zimním počasí čekali stoupenci s transparenty.

Sanders je synem polského imigranta a příznivcům v Brooklynu popsal, jak jeho otec uprchl před chudobou a antisemitismem, přičemž dodal, že otcovu rodinu nakonec "zničili" nacisté. "Když spouštíme tuto prezidentskou kampaň, zasloužíte si vědět, odkud pocházím, protože rodinná historie výrazně ovlivňuje hodnoty, které jako dospělí přijímáme," uvedl.

Sanderse podle Reuters v rámci prvního víkendu kampaně čekají ještě dvě nedělní vystoupení ve městě Selma v Alabamě a později v Chicagu. Jeho konkurenti do demokratických primárek ale rovněž nezahálí. Například senátoři Cory Booker a Sherrod Brown měli v plánu akce v Jižní Karolíně a Elizabeth Warrenová zase ve státě Iowa.

 

Právě se děje

Další zprávy