Berlusconi odsouzen na rok kvůli odposlechu oponenta

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
7. 3. 2013 16:51
Soud Silvia Berlusconiho potrestal za vyzrazení úředního tajemství
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Milán - Někdejší italský premiér Silvio Berlusconi byl nepravomocně odsouzen k roku vězení za vyzrazení úředního tajemství, napsal server BBC.

Soud v Miláně ho potrestal kvůli odposlechu někdejšího opozičního levicového lídra Piera Fassina a tehdejšího šéfa italské banky Unipol Giovanniho Consorteho.

Přepisy jejich rozhovoru zveřejnil v roce 2005 deník Berlusconiho bratra Paola Il Giornale. Kvůli vyšetřování měl ovšem dialog zůstat v tajnosti.

Paolo Berlusconi dostal dva roky a tři měsíce vězení. Společně mají Fassinovi zaplatit odškodné ve výši 80 tisíc eur (přes dva miliony korun).

"Není opravdu možné tolerovat takovou soudní perzekuci, která trvá 20 let, a vypluje na povrch pokaždé, kdy politický život v zemi prochází složitými chvílemi," reagoval na rozsudek expremiér.

Očekává se, že se 76letý politik odvolá, nicméně během pár měsíců jde o druhý verdikt v jeho neprospěch. Berlusconi byl už loni v říjnu nepravomocně poslán do vězení za daňové úniky, jichž se dopustil při nákupu televizních práv.

V soudní síni jako doma

Pobyt před soudem není pro jednoho z nejkontroverznějších politiků starého kontinentu nic výjimečného. Během své letité kariéry čelil již 28 soudním procesům a bezmála stovce vyšetřování.

Za necelé dva týdny by měl navíc padnout verdikt i v jedné z nejpikantnějších afér v poslední době - Rubygate. V ní Berlusconi čelí obžalobě, že měl placený sexuální styk s tanečnicí marockého původu, a to v době, kdy jí nebylo 18 let.

Obhajoba původně v procesu o večírcích "bunga-bunga", jejichž návštěvníky obveselovaly spoře oděné dívky, předvolala na lavici svědků i amerického herce George Clooneyho či fotbalistu Cristiana Ronalda. Na jejich svědectví ale nakonec nedošlo.

Já se vrátím...

Navzdory všem aférám se Silvio Berlusconi dokázal už poněkolikáté vrátit na politické výsluní. V listopadu 2011 potupně opouštěl post premiéra, když neustál kritiku za rozpočtovou politiku a nezvládnutí státního dluhu.

V nedávných parlamentních volbách ale jeho pravicový Lid svobody (PdL) skončil druhý za favorizovanou levicovou Demokratickou stranou, čímž zablokoval možnost vytvoření většinové vlády.

Jako stále reálnější se po volebním patu jeví předčasné volby, což by ovšem znejistilo finanční trhy a mohlo prohloubit současnou krizi. Agentura Moody's dokonce minulý týden pohrozila, že by v případě rozpuštění parlamentu mohla zadlužené Itálii snížit rating. To by znamenalo, že by si země půjčovala za vyšší úrok, tedy dráž.

 

Právě se děje

Další zprávy