Berlusconi bojuje. Mění volební systém

Red Zah, Reuters
14. 12. 2005 14:14
Řím - Berlusconi se zuby nehty drží svého postu. Kvůli úspěchu v příštích volbách navrhl změnit volební systém a parlament mu jeho plán posvětil.

Dosavadní smíšený systém bude nahrazen dříve tradičním proporčním. Zatímco premiéru Berlusconimu pravděpodobně vynese znovuzvolení, pro Itálii bude znamenat ještě nestabilnější a častěji se střídající vlády než doposud.

Transparentnější systém nebo snaha udržet se u moci?

Změnu volebního systému v uplynulých týdnech odhlasovala dolní komora parlamentu, dnes vyslovili svůj souhlas i senátoři. Budoucnost má v rukou prezident Ciampi, který ještě může zákon vetovat. Právě o to ho prosí vůdce opozice Romano Prodi, který označil zákon za protiústavní a protivlastenecký.

"Chcete falšovat volební výsledky. Kdybyste měly šanci v nadcházejících volbách zvítězit, volební systém byste nikdy nezměnili," prohlásil Gavino Angius, senátor největší opoziční strany Demokratická levice.

Berlusconi: Atomová energie je nutností ČTĚTE ZDE

Stoupenci reformy naopak operují tvrzením, že nový systém zaručuje větší transparentnost volebních výsledků a že je výrazně demokratičtější než systém dosavadní.

Ten byl založen na kombinaci poměrného zastoupení a většinového klíče: Poslanecká sněmovna, v níž zasedá 630 poslanců, byla zatím volena ze 75 procent  podle jednokolového většinového systému, zbývajících 25 procent podle poměrného zastoupení.

Senát má 323 členů a byl dosud rovněž volen podle kombinace obou klíčů: většinově 232 senátorů, poměrně 83 senátorů a pět jsou doživotní senátoři.

Mediální magnát kontroluje

Silvio Berlusconi se již od jara snaží prosadit řadu reforem. Poslední z nich a další na řadě je změna zákona kontrolujícího volební kampaň v médiích. Berlusconi žádá rovné zacházení a přístup k reklamě. Současně hodlá prosadit placené reklamy v předvolební kampani, což mu hraje do karet. Patří mezi nejbohatší muže Itálie a vlastní několik televizních stanic.

Faktem je, že nejčerstvější průzkumy veřejného mínění dávají levicové opozici před Berlusconiho vládnoucí koalicí desetiprocentní náskok. Kdyby se tedy nyní pravici nepodařilo reformu prosadit, příští rok by téměř jistě o moc přišla, zatímco s novelou to pro ni tak pochmurně nevypadá.

 

Právě se děje

Další zprávy