Benátští policisté potrestali německé turisty za to, že si vařili v centru města kávu

Zahraničí Zahraničí
20. 7. 2019 13:12
Pokutu ve výši více než 24 tisíc korun dostali dva němečtí návštěvníci Benátek za to, že si v centru historické metropole - u slavného mostu Rialto, vařili kávu na cestovním vařiči. Baťůžkáři také byli vyzváni, aby opustili město. Benátky se v posledních letech potýkají s nadměrným turistickým ruchem a představily proto sérii opatření, která mají pomoci chránit renomé historického italského města.
Most Rialto patří k nejstarším v Benátkách.
Most Rialto patří k nejstarším v Benátkách. | Foto: Shutterstock

Třicetileté německé baťůžkáře nahlásil místní policii kolemjdoucí. Turistům za vaření kávy na vařiči u jednoho z nejstarších benátských mostů Rialto byla uložena pokuta ve výši 950 eur. Kromě toho také museli opustit město.

"Benátky musí být respektovány a tito nezdvořilí lidé, kteří sem jezdí a dělají si, co chtějí, to zkrátka musí pochopit. Díky místní policii budou pokutováni a vykázáni z města," citoval benátského starostu Luigiho Brugnara britský zpravodajský web BBC

Benátčané jsou s nadměrnými počty přijíždějících turistů dlouhodobě nespokojení. Každý rok do slavné italské metropole podle statistik zavítá na 30 milionů návštěvníků.

Město se proto rozhodlo zavést několik vyhlášek, které mají předcházet nevhodnému chování turistů. Mezi ně patří zákaz chození po ulici bez trička, nebo posedávání s jídle u vybraných památek. Ty, které vyhlášky poruší, hodlá město nahlásit ambasádám jejich zemí a pokutovat. 

Benátky také chystají zavedení desetieurového poplatku pro turisty, kteří přijíždějí na krátkodobý pobyt. 

Nejen Benátky se v posledních letech potýkají s nadměrným počtem turistů a jejich nevhodným chováním. Ve Florencii mohou turisté za to, že pojídají vlastní jídlo na veřejných místech dostat pokutu až 500 eur (13 000 korun). 

Městská rada v Bruggách zase rozhodla, že omezí propagaci města. Chorvatský Dubrovník přistoupil k omezení počtu lodí, které smí v jeho přístavu zakotvit. A hlavní město španělského souostroví Baleár Palma de Mallorca například zakázalo pronajímat turistům byty.

Video: Seriál HBO nalákal do Černobylu davy lidí

Z Černobylu je turistická atrakce. Seriál HBO sem nalákal davy lidí | Video: Reuters

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy