Belgické Bruggy se brání davům. Podívejte se, kde všude omezují počet turistů

Helena Truchlá Helena Truchlá
15. 6. 2019 16:34
U přímořských měst jsou problémem velké zaoceánské lodě. Do Benátek nebo Dubrovníku na nich připlouvají každý den tisíce návštěvníků a obě města to chtějí změnit. Jinde se přelidněnost snaží řešit propagací méně navštěvovaných oblastí nebo naopak omezováním reklamy. Naposledy se ozvaly belgické Bruggy, které už mají přelidněných ulic dost. Podívejte se, která další místa na světě bojují s příliš velkým počtem turistů.
Foto: Thinkstock

Bruggy (Belgie)

Městská rada v Bruggách rozhodla, že omezí propagaci města. Hoteliéři v nedalekém Bruselu i v bezmála 300 kilometrů vzdálené Paříži budou návštěvníky méně často lákat k jednodenní cestě do Brugg. Správa místního přístavu Zeebrugge také na žádost města zavede pravidlo, že v něm v jednu chvíli budou moci kotvit maximálně dvě velké výletní lodě, ačkoliv by se jich tam vešlo až pět. 

"Musíme příliv turistů kontrolovat, pokud nechceme, aby tu vznikl Disneyland," popsal starosta Dirk De fauw listu Het Nieuwsblad své obavy z toho, že by se město mohlo proměnit v zábavní park. Ze studie, zveřejněné v roce 2017, nicméně vyplývá, že bezmála tři čtvrtiny místních si myslí, že přínosy z cestovního ruchu převažují nad stinnými stránkami. 

Středověké centrum města na severu Belgie, které je pod ochranou světového dědictví UNESCO, navštíví každoročně devět milionů turistů, tedy 126 návštěvníků na 100 stálých obyvatel každý den.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy