Zoufalí příbuzní ruských vojáků volají na Ukrajinu. Nemají o nich žádné zprávy

ČTK ČTK
8. 3. 2022 14:09
Ukrajinské úřady provozují speciální telefonní linku určenou příbuzným a blízkým ruských vojáků, kteří se zapojili do invaze.
Ukrajinští vojáci u zničeného ruského obrněného vozidla.
Ukrajinští vojáci u zničeného ruského obrněného vozidla. | Foto: Reuters

Nahrávky některých rozhovorů podporují dosavadní informace o tom, že ruští vojáci před invazí velmi často nevěděli, kam a proč je velení ozbrojených sil posílá a po překročení ukrajinských hranic nemají možnost komunikovat se svými blízkými. Napsal to server stanice CNN, který se k některým konverzacím na lince dostal. Cílem ukrajinské linky je nejen poskytovat informace, ale rovněž usilovat o posílení odporu k invazi u ruské veřejnosti.

Na sociálních sítích se v poslední době objevila řada videí, jak ruští vojáci zajatí na Ukrajině tvrdí, že nevěděli, kam je vedení armády vysílá, nebo se domnívali, že jsou na vojenském cvičení. Někteří z nich rovněž horlivě přijímali od obyvatel Ukrajiny nabídku zatelefonovat svým blízkým do Ruska.

Linku nazvanou "Vraťte se z Ukrajiny živí" vytvořilo ukrajinské ministerstvo vnitra, které veřejně uznává, že jde jak o humanitární, tak o propagandistický nástroj. "Především pomáháme najít příbuzné (ruským vojákům), kteří byli klamáni, a aniž věděli, kam a proč jdou, ocitli se v naší zemi," řekla CNN jedna z operátorek linky. "Zadruhé, pomůžeme celkově zastavit tuto válku," dodala.

Od 24. února, kdy invaze začala, už na číslo zavolalo přes 6000 lidí. A to nejen z různých koutů Ruska od Vladivostoku po Rostov na Donu, ale i z řady evropských zemí či z USA.

Jeden z volajících ze Spojených států například řekl, že jej o zavolání na linku požádali jeho příbuzní v Rusku, kteří se báli na číslo obrátit sami ze strachu před represí od ruských úřadů. Jejich předchozí žádost směřovaná na ruské ministerstvo obrany o informace ohledně jejich blízkého zůstala bez odpovědi. "Rodina (v Rusku) se snaží, aby ji nikdo nekontaktoval, protože každý v Rusku je velmi vystrašený. Všichni se bojí mluvit, každý se obává, že jej sleduje policie," řekl CNN Rus žijící v USA, jehož pravé jméno server neuvádí.

Moskva od začátku invaze zveřejnila údaj o počtu padlých ruských vojáků jen jednou, podle úřadů jich zemřelo skoro 500. Ukrajinská armáda hovoří o více než 12 000 obětech bojů. Informace z obou stran nelze nezávisle ověřit.

Podle činitelů obsluhujících linku velká většina volajících Rusů říká, že jim jejich synové či manželé řekli, že jsou na výcviku nebo na cvičení. Řada z nich se přestala ozývat ve dnech těsně před zahájením invaze a od té doby o nich jejich blízcí neslyšeli. Mnoho Rusů se také při rozhovorech ukrajinským operátorům za konflikt omlouvalo, vyjádřilo svůj nesouhlas s tažením prezidenta Vladimira Putina a vyslovilo slova podpory Ukrajincům.

Ruská vláda se všemi možnými prostředky snaží jasně stanovit hranice toho, jak se o konfliktu může na domácí scéně mluvit. Novinářům hrozí vysokými tresty, pokud by o válce informovali jinak než tamní ministerstvo obrany. Úřady také zablokovaly přístup na některé sociální sítě, například Facebook a Twitter.

Účelem linky je tak podle ukrajinských úřadů rovněž dostat informace o konfliktu k Rusům, kolem nichž jejich vláda vystavěla silnou informační blokádu. Ovlivňování veřejného mínění v Rusku je jedním z nástrojů, který by podle ukrajinských úřadů mohl pomoci zvýšit vnitropolitický tlak na ruské vedení a tím přispět k rychlejšímu ukončení války.

Video: "Putin je maniak." Exkluzivní rozhovor s exprezidentem Porošenkem

Rozhovor s bývalým ukrajinským prezidentem Porošenkem | Video: Josef Pazderka
 

Právě se děje

Další zprávy