Bělorusové volí: Naděje na změnu je malá

Roman Staněk
18. 3. 2006 1:00
Minsk - Oči takřka celé Evropské unie vzhlíží k Bělorusku. Dnes se tam konají prezidentské volby. Pozorovatelé se obávají volebních podvodů.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko promlouvá z obří televizní obrazovky na náměstí v hlavním městě Minsku. Dnes se v Bělorusku konají očekávané prezidentské volby.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko promlouvá z obří televizní obrazovky na náměstí v hlavním městě Minsku. Dnes se v Bělorusku konají očekávané prezidentské volby. | Foto: ČTK/AP

Volby mají potvrdit v čele země prezidenta Alexandra Lukašenka. Kandiduje už potřetí, to když si vymohl v referendu možnost kandidovat znova.

Západ jej nazývá "posledním evropským diktátorem" a hrozí sankcemi, prokáže-li se, že volby budou zmanipulované.

Opozice v čele s Alexandrem Milinkevičem mezitím vyzvala lid k mírumilovné revoluci po vzoru Ukrajiny, Gruzie nebo Kyrgyzstánu.

Foto: Aktuálně.cz

Protesty

Prezident však žádnou revoluci nepřipustí. Bylo vydáno nařízení, podle kterého se v den voleb nesmí konat žádná demonstrace. Při případném neuposlechnutí, můžou být aktéři obviněni z terorismu.

Milinkevič, společně s druhým opozičním kandidátem Kozulinem těsně před volbami oznámili, že vytvořili "společnou frontu proti státnímu teroru".

"Zaručuji, že nebude žádný státní převrat," řekl Lukašenko v projevu vysílaném ve státní televizi."Nebudou násilně obsazeny budovy a blokovány ulice," dodal.

Opoziční kandidáti však řekli, že se zúčastní demonstrací v závěru hlasování v neděli večer. "Čím více nám vyhrožují silou, tím budou protesty silnější.

Nemáme strach," zdůraznil Milinkevič. "Jsme proti revoluci, proti prolévání krve. Změna je však nutná," upozornil Kozulin.

Infobox
Autor fotografie: Tomáš Daněk

Volby už začaly

Vítězství Lukašenka v prezidentských volbách mají zajistit také lístky vhozené do uren v takzvaném předtermínovém hlasování.

Podle úřadů je hlavním cílem předčasného hlasování vyšší účast. Umožní však také více hlasů automaticky přičíst Lukašenkovi, tvrdí opozice.

K předčasným volbám totiž musejí třeba vojáci a další státní zaměstnanci, kterým je doporučováno, jak mají hlasovat.

Podle ústřední volební komise v předčasných volbách odevzdala hlas už asi pětina ze zhruba sedmi milionů voličů.

Právě tyto lístky budou zřejmě tvořit základ Lukašenkova volebního vítězství. Další hlasy získá od těch Bělorusů, kteří nevěří v jinou možnost.

Předvolební kampaň

Podle sociologických průzkumů je Lukašenkovi přisuzováno vítězství. Běloruská agenura tvrdí, že získá 70 procent hlasů, ruská 60 procent a třetí nezávislá hovoří o 44 procentech. Sociologické průzkumy neregistrovaných agentůr jsou však v zemi zakázány.

Lukašenko měl během kampaně takřka neomezený prostor v médiích. Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v nich zabíral 94 procent času, zatímco jeho protikandidáti se museli spokojit s šesti procenty.

Prezidentští kandidáti: Hajdukevič - Kozulin - Lukašenko - Milinkevič
Prezidentští kandidáti: Hajdukevič - Kozulin - Lukašenko - Milinkevič | Foto: Reuters

Režim kladl opozici také další překážky. Policie zabavila kamion s 250 000 výtisky nezávislého listu Narodnaya Volya, opoziční kandidát Kozulin byl zase na začátku května tajnou službou KGB fyzicky napaden a držen 10 hodin ve vězení.

Bělorusko a svět

"Pro dodržení ústavy budou přijata nezbytná opatření," řekl v pátek Lukašenko. Zahraničním pozorovatelům z řad OBSE v Bělorusku vzkázal, aby nepřekračovali své pravomoci. V roce 2001 pozorovatelé označili Lukašenkovo znovuzvolení za nedemokratické.

Americký Bílý dům dnes vyjádřil znepokojení nad zprávami o represích vůči opozici v Bělorusku již před volbami. Mluvčí Scott McClellan řekl, že "cesta nastoupená běloruskou vládou nesměřuje k demokracii". Dodal, že USA "zůstávají na straně běloruského lidu, který chce žít ve svobodě".

Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku a bezpečnost Javier Solana dnes vyslovil pobouření nad tím, že běloruské úřady shazují na opozici a zahraniční vlády, které ji podporují, odpovědnost za případné nepokoje během voleb.

Upozornil, že garantovat bezpečnost a právo má běloruská vláda. Zároveň varoval před tvrdou reakcí mezinárodního společenství na případné násilí podniknuté proti demonstrantům a disidentům.

Belgický ministr zahraničí Karel De Gucht, který je v současnosti výkonným předsedou OBSE, ostře odsoudil "pronásledování a zatýkání opozičních kandidátů a jejich stoupenců". Postavil se i proti "ostatním formám zastrašování ze strany běloruských úřadů".

 

Právě se děje

Další zprávy