Bělorusové v Česku: Režim se nevzdá, ale musíme věřit v zázrak. Klíčová bude stávka

Martin Novák Martin Novák
11. 8. 2020 17:51
Kandidátka opozice v prezidentských volbách Svjatlana Cichanouská za dramatických okolností opustila Bělorusko. Lidé vyšli do ulic a policie tvrdě potlačuje jejich protesty. Co bude s Běloruskem? Redakce Aktuálně.cz oslovila několik Bělorusů, kteří žijí a pracují v České republice.
Muž zraněný na demonstraci v Minsku.
Muž zraněný na demonstraci v Minsku. | Foto: Reuters

Cichanouská odjela do Litvy a na videu vzkázala, že musela přijmout obtížné rozhodnutí. Podle zdrojů blízkých opozici tajná policie Cichanouskou zadržela, donutila ji natočit video a naznačila jí, že pokud neodjede, ohrozí tím svého manžela, který je v policejní vazbě.

Mezitím v noci na úterý v Minsku a dalších městech ozbrojenci znovu tvrdě zasahovali proti lidem, kteří protestují proti zveřejněným výsledkům prezidentských voleb. Považují je za zfalšované a zmanipulované ve prospěch Alexandra Lukašenka. Objevují se nepotvrzené zprávy, že některé podniky se chystají vstoupit do stávky.

Server Aktuálně.cz oslovil několik Bělorusů v Česku a v zahraničí s dotazem, jak oni vnímají situaci a zda je naděje na změnu. Co kdyby se uvnitř režimu někdo z ozbrojených složek postavil Lukašenkovi a pokusil se o kompromis?

"Vypadá to spíš na venezuelský scénář. Nemyslím si, že by se v běloruských ozbrojených složkách někdo Lukašenkovi postavil na odpor. Když jsem ještě žil v Bělorusku a účastnil se protestů, tak vždy zasahovaly jen jednotky ministerstva vnitra. Teď ale poprvé zakročují i výsadkáři. To se ještě v Bělorusku nestalo, aby se armáda zapojila proti demonstracím," říká Bělorus Michail Paskevič, který žije v České republice posledních třináct let.

"Obávám se, že čím déle protesty potrvají, tím spíš budou všichni v bezpečnostních složkách méně ochotní ke kompromisům. Protože tuší, že by jim už nebylo odpuštěno," dodává.

Podobně hovoří i psycholožka Ksienia Biazrukaja, která má v Česku rodinu. "Je velice nepravděpodobné, že se něco takového stane. Lukašenko se vždy snažil obklopit lidmi, kterým plně důvěřuje. Ale člověk nikdy neví. Řekla bych, že protesty jsou plné až neuvěřitelné víry v to, že se stane zázrak," řekla Aktuálně.cz.

Velká role Ruska

Novinář běloruské redakce rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa Alex Znaťkevič vidí jako klíčový postoj Ruska. "Velmi bude záležet na tom, zda protestní hnutí vydrží, zda bude silné a zda se mnoho podniků připojí ke generální stávce. Pokud ano, pak by lidé ve zpravodajských službách, policii a armádě mohli uvažovat o změně. Ale na každý pád budou chtít jistotu, že pokud se rozhodnou pro nějaký krok proti Lukašenkovi, nebude na jeho straně intervenovat Rusko," soudí reportér.

Běloruský analytik Jaraslau Kryvoj, který působí ve výzkumném ústavu Ostrogorski Centre a momentálně žije v Londýně, nepovažuje ani přímý ruský zásah za vyloučený.

"Považuji za velmi nepravděpodobné, že by proti Lukašenkovi někdo povstal zevnitř režimu. Naopak si dovedu představit velmi špatný scénář, ve kterém zatlačený Lukašenko požádá Rusko o pomoc a to mu ji ochotně poskytne výměnou za další ústupky," řekl Aktuálně.cz analytik.

Dodává, že současné nepokoje jsou dosud nejvážnější výzvou Lukašenkovi. "Protestují hlavně dvacátníci a třicátníci, nicméně poprvé ve velké míře vidíme demonstrace mimo Minsk, i ve velmi malých městech. A to je skutečné novum, to v Bělorusku nikdy nebylo," uvádí Kryvoj.

Bělorus žijící v Česku Vlad Stěpanov tvrdí, že problémem v Bělorusku je nedostatek informací.

"Volají mi a píší lidé z Běloruska a říkají, abych jim poslal informace, co se děje. Nemají přístup k internetu a ze státní televize se samozřejmě nic nedozvědí. Jsem v kontaktu se svým otcem v Bělorusku, a tak vím, že lidé jsou víc a víc naštvaní na režim. Ten odpor opravdu roste. Ale také pořád působí takový ten sovětský komplex. Ten strach udělat krok vpravo nebo vlevo, aby člověk nedostal pokutu, neměl nějaké problémy v práci, na policii a tak dále," říká Stěpanov.

Protestují mladí i staří

Velkou otázkou je pak to, jak vnímají Lukašenka mladší a starší obyvatelé. "Protestují nejen mladí. Když se podíváte na demonstrace, tak jsou tam třeba i dámy kolem padesáti. To je věc, která mě samotného dost překvapila," uvádí Paskevič.

Jedna z Bělorusek, která pracuje v České republice, si v tomto článku nepřála zveřejnit své jméno. V obavách, že by její příbuzní v Bělorusku mohli mít kvůli tomu problémy. 

Řekla, že v její rodné zemi existují generační rozdíly v názorech na politiku. "Na venkově už mladí lidé většinou nejsou. V Bělorusku se na vesnici moc nezdržují, takže zůstávají hlavně důchodci, kteří tam pracovali a žili celý život. A protože si zvykli na režim a většinou neovládají počítače a chytré telefony s internetem, mají přístup jenom ke zprávám z televize. Tito lidé volili a budou volit Lukašenka, protože vlastně o žádných jiných alternativních kandidátech ani nevědí. Anebo vědí jenom z té negativní stránky, jak se to většinou prezentuje v televizi," vysvětluje žena.

Podle jejího názoru ale Lukašenkovi dost ublížila pandemie koronaviru. "Situace hodně lidí zklamala a naštvala. Hlavně kvůli tomu, že se vlastně nezavedla žádná karanténa. Lidem se říkalo, že žádný virus není a že to není nic vážného. Takže většina občanů nepoužívala ochranné prostředky, roušky, rukavice a dezinfekci. Výsledkem je, že je promořená skoro celá populace a hodně lidí umřelo. Bylo hodně nakažených a nemocnice a polikliniky to nezvládaly," tvrdí.

Totéž si myslí Ksienia Biazrukaja: "Moje máma a můj táta - ročníky 1960 a 1956 - byli v pondělí v Minsku. Novináři říkali, že důchodci drželi otevřené dveře v panelácích, aby se protestující měli kde schovat. Myslím si, že velký vliv má i epidemie koronaviru, protože Lukašenko se na starší lidi fakticky vykašlal. Mnoha lidem zemřeli příbuzní a stav zdravotnictví je takový, jaký je. Důchodci mají minimální šanci na přežití v případě nákazy, skoro nikdo je neléčí."

Video: České granáty na demonstraci v Bělorusku? Dají se běžně koupit, říká pyrotechnik

Zásahové výbušky se u nás vyráběly, mohli si je volně koupit odpalovači ohňostrojů, teď se dají sehnat na Slovensku, vysvětluje pyrotechnik. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy