S nápadem původně přišla společnost provozující veřejnou autobusovou dopravu po Flandrech, bohatší severní části království, obývané holandskojazyčnými Vlámy.
Teď se rozhoupalo i frankofonní Valonsko. Na jihu země začne stejná nabídka platit od pátku. Bruselané se dočkají nejspíše od září, jak slibuje místní ministerstvo dopravy.
Princip je jednoduchý: auto bez značky zůstane v garáži či skončí na šrotišti, zatímco řidič či řidička usedne na sedadlo autobusu, aby se zadarmo svezl či svezla tam, kam potřebuje.
Darovaná jízdenka je platná pro celou síť, která se ovšem jako celá Belgie dělí na Flandry, Valonsko a Brusel.
U šetrných Vlámů recept docela zabral. Během tří let se s plechovým miláčkem rozloučilo na 30 000 řidičů a řidiček, a to se považuje za náramný úspěch.
Na podvodníky chtějí vyzrát
Našli se však prý mezi nimi i vykutálení podvodníci, kteří nelenili vymyslet množství fíglů, jak se zadarmo dostat k jízdence, aniž by se tak doopravdy volantu zřekli.
Valonsko se proto rozhodlo vydat se ve vlámských stopách opatrně. Na roční jízdenku v ceně od 360 po 450 eur (cca 10 400-13 000 Kč) pro sebe či pro člena své rodiny budou mít nárok jen ti lidé, kteří značky odšroubují až v pátek a později. Auto však muselo být zaregistrované nejméně půl roku předem.
Předplatné nemá dostat ani žádný chytrák, který svůj vůz jen převedl na jiného člena rodiny, má k dispozici podnikové či služební vozidlo anebo si pořídil jiné auto na leasing.
Neplatí ani odevzdání značky, zděděné po skonu majitele auta. A jízdenky začnou platit až od července, aby úřady měly dost času na prozkoumání a vyřízení žádostí.
Úřední činitelé, kteří mají na starosti odlehčení ucpaným výpadovkám, si nedělají žádné přehnané iluze: nabídka by nejspíše mohla zabrat až v případě druhého či třetího auta v rodině, ale to první zůstane "nedotknutelné".