V policejní síti uvázlo množství usvědčujících důkazů o šíření nenávisti, rasismu a antisemitismu, ale zatčeni byli jen dva lidé za nelegální pobyt v království.
Belgický islamista oddal Masúdova vraha
Stovce zakuklených policistů se nepodařilo vypátrat hlavní cíl akce, Basama Ayachiho, který až dosud nerušeně vedl radikální Belgické islámské středisko v bruselské čtvrti Molenbeek, obývané početnou muslimskou komunitou.
Vyšetřující soudce podezírá šedesátiletého muže francouzsko- syrského původu nejen z šíření xenofobie a ze zločinného spiknutí s padělateli pasů, ale i z porušení předpisů, které zakazují uspořádat církevní svatbu před civilním obřadem.
Právě takovou prý v Molenbeeku uspořádal jednomu ze dvou atentátníků, kteří v září 2001 zavraždili tehdejšího vůdce afghánské opozice proti režimu Talibanu, velitele Ahmada Šáha Masúda. Pachatelé převlečení za tuniské novináře při výbuchu nálože, ukryté v kameře, také přišli o život.
Imám vyhrožoval Sarkozymu
Trpělivost úřadů se šejkem, známým i pod přezdívkou "imám s modrýma očima", přetekla až poté, co veřejně vyhrožoval zavražděním francouzskému ministrovi vnitra Nicolasovi Sarkozymu. Ayachi do království přesídlil počátkem 90. let poté, co zkrachoval jako restauratér ve Francii.
Odhaduje se, že z asi 400.000 belgických muslimů jen malá část propadla radikálům, jejichž strana v posledních volbách získala jen něco málo přes 8000 hlasů.
Ale loni v listopadu v Iráku spáchala sebevražedný atentát rodilá Belgičanka, zverbovaná pro svatou válku radikálními islamisty.
Hrozbou je radikalismus
"Radikalismus představuje hlavního ideologického protivníka pro právní stát," vysvětlila ministryně spravedlnosti Laurette Onkelinxová potřebu zásahu proti radikálním skupinám, sice "velmi okrajovým, ale velice čilým".
Ujistila současně, že tažení se má soustředit pouze na radikály odmítající belgické zákony, demokratické hodnoty a základní práva, ale nemá postihnout ani muslimskou komunitu, ani vyznávání islámu.