Brusel - Belgie se utápí v další vládní krizi. Vláda široká koalice křesťanskodemokratického premiéra Yvese Leterma, jejíž sestavení trvalo devět měsíců, se po pouhých čtyřech měsících ve funkci rozpadla.
Leterme nabídl králi Albertu II. svou rezignaci poté, co s hlavou státu v noci diskutoval čtyři hodiny o možnostech řešení patové situace.
Důvodem krachu koalice jsou vleklé spory mezi vlámskými a frankofonními koaličními stranami, které zablokovaly vůbec nejdůležitější bod vládního programu - reformu federalismu. Ta měla přinést etnicky a jazykově smíšené Belgii více pravomocí pro regiony.
Čtěte: Belgie má novou vládu. Devět měsíců od voleb
Jako konečný termín reforem si vláda stanovila 15. červenec, ale přecenila své síly.
Jablkem sváru je nadále také reforma volebního zákona. Vlámské strany požadují, aby okolí Bruselu přestalo být dvojjazyčným regionem, čímž by ovšem více jak 120 tisíc frankofonních Valonů přišlo o zvláštní jazyková práva.
Zatím není jasné, jak se král rozhodne, nicméně vleklé sestavování vlády a její následná krize opět rozproudily debaty o možném rozdělení země.
To by si přáli především většinoví Vlámové, kterých v desetimilionové Belgii žije asi šest milionů. Menšinoví Valoni jsou proti.