Brusel - Belgie sužovaná dlouhodobě spory dvou hlavním jazykových komunit řeší nový a i na místní poměry nezvyklý případ.
V jedné vlámské škole ležící nedaleko dvoujazyčného Bruselu se totiž vedení rozhodlo trestat žáky za to, když spolu během přestávek mluví francouzsky. Trestem je povinná hodina vlámštiny, napsal britský list Daily Mail.
Belgie je rozdělená na vlámsky hovořící sever a frankofonní jih. Na východě žije ještě malá německá komunita. Vlámů je kolem 60 procent, zatímco zbytek z asi 10,5 milionu obyvatel z velké části připadá na francouzsky hovořící populaci. Ta dominuje Bruselu, který je oficiálně dvoujazyčný. Řada francouzsky hovořících lidí však obývá i okolí belgické metropole, které nicméně už spadá do Vlámska.
Právě spory o jazyková práva obou hlavních komunit vedly i k hluboké politické krizi, která vyústila v to, že místním politikům trvalo rekordních 541 dní od voleb, než kabinet byl schopen složit přísahu a ujmout se vlády.
Ve škole Svatého Petra z Jette ležící poblíž Bruselu ředitelka Veronique Vanherckeová vydala nařízení zakazující používání francouzštiny o přestávkách. Trestem je to, že děti musí zůstat "po škole" a dostanou hodinu vlámštiny.
Ředitelčin počin ale vyvolal bouři nevole u rodičů. Podle jednoho z nich jde o přenášení politických problémů do dětského světa. "Hovoří francouzsky doma, večer i během víkendů se svými kamarády," řekl tento rodič vlámské televizní stanici VTM. "Ale nyní je jim nařizováno, aby si se stejnými kamarády hráli v cizím jazyce," dodal rozhořčeně.
Vanherckeová však namítá, že je nezbytné, aby děti mluvily oběma jazyky Belgie. "Nechápeme to, že jsou po škole a že mají hodinu vlámštiny, jako trest. Spíše jde o způsob, jak podpořit děti, aby mluvili vlámsky," tvrdí ředitelka.