Bejrút: Chybí jídlo, lidé utíkají do hor

Lenka Málková
16. 7. 2006 0:00
Bejrút - Libanonci si po patnácti letech opět zvykají na válku. Ulice zejí prázdnotou, pouze před obchody a čerpacími stanicemi se tvoří fronty.
Život s libanonském hlavním městě Bejrút ztichl.
Život s libanonském hlavním městě Bejrút ztichl. | Foto: Reuters

Život v libanonském hlavním městě Bejrút ztichl a řada místních se již vydala na cestu na venkov.

Válečná noční můra se vrací

"Zažili jsme to už několikrát," řekla v rozhovoru pro New York Times Rania al-Farisová. "Silnice jsou zavřené, ve městě bude brzy nemožné koupit jídlo, takže odjíždíme na venkov. Prožili jsme tam již uplynulou válku, je to bezpečnější," dodala.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Izrael slíbil smrt vůdci Hizballáhu
  • Novinářka: Sever Izraele je v krytech

FAKTA:

Březen 1978
- Izrael obsadil Libanon, aby zabránil útokům palestinských radikálů.
1982
- Konflikt eskaloval, Izrael obsadil Bejrút a proizraelské milice zmasakrovaly stovky palestinských uprchlíků. Květen 1983
- Izrael se stáhl z Libanonu, ale nadále udržuje bezpečnostní zónu na jihu země.
Únor 1992
- Při leteckém útoku izraelské armády umírá vůdce Hizballáhu.

1996
- Zahájena izraelská ofenzíva pod názvem Hrozny hněvu.
Květen 2000
- Izrael se stahuje s Libanonu.

Leden 2004
- Dochází k výměně vězňů mezi Hizballáhem a Izraelem.

Venkov a hory - to jsou dnešní útočiště. Horská letoviska, jindy plná turistů ze zahraničí, začínají "okupovat" vystrašení obyvatelé Bejrútu a jihu země. V hotelích se ubytovávají zejména matky s dětmi.

"Zůstanu tu s oběma dcerkami zatím alespoň přes víkend," říká Randa Atájová z Bejrútu. "Děvčata mají takový strach, když slyší bombardování."

Ve směnárnách už téměř nejsou k sehnání syrské libry, protože tolik lidí chce odjet do Sýrie. Docházejí i potraviny a stejně tak benzín. 

"Radši si natankuju plnou nádrž auta, abychom mohli kdykoliv odjet, kdyby se situace dále zhoršovala," řekla agentuře DPA žena v domácnosti Sába Júnisová.

Izraelské bojové letouny už na jihu Libanonu bombardovaly mnohé čerpací stanice, které nyní hoří.

Názory? Rozpolcené

Názory obyvatel nábožensky i politicky nejednotného Libanonu na současnou krize se přesto liší.

Zatímco někteří považují únos izraelských vojáků za tragickou chybu, jiní souhlasí s tím, že za kroky Hizballáhu, jehož členové sedí ve vládě i parlamentu, nese země odpovědnost. Proto by neměla šíitské hnutí kritizovat.

Se stoupajícími počty mrtvých civilistů ale sílí výpady proti Izraeli. "Útok na letiště byl neomluvitelný, stejně jako vraždění civilistů, ale bude ještě hůř," prohlásil pro britskou BBC obyvatel Bejrútu Gaby Bayram.

Stoupenci Hizballáhu se beztak od podpory hnutí nenechají odradit. Po izraelských útocích na mosty a silnice na jihu země přinášely ženy řidičům nápoje a házely na jejich auta rýži.

Lidé z Taanayele na západě Libanonu obhlížejí kráter, který byl silnicí.
Lidé z Taanayele na západě Libanonu obhlížejí kráter, který byl silnicí. | Foto: Reuters

V jižních čtvrtích Bejrútu (baště Hizballáhu) se stoupenci Hizballáhu shromáždili u zničeného mostu a skandovali "Odpor! Smrt Izraeli!"

Řada Libanonců je ovšem zděšena a naštvána zároveň. "To už je náš osud. Sotva jsme si začali užívat míru, když už znovu vládne v celé zemi válečný stav," říká lítostivě obchodník Imád Zajdán.

Toho vyděsilo prohlášení šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha o totální válce s Izraelem: "Od té doby, co jsme ho slyšeli, se připravujeme na nejhorší," říká Zajdán. A jiný muž dodává: "Proč musíme právě my vždycky zaplatit cenu za všechny Araby!"

 

Právě se děje

Další zprávy