Beatles, Varga a modlitby. Slovensko se loučí s Havlem

Tomáš Fránek
23. 12. 2011 15:09
Sousední země vyhlásila státní smutek, úřady stáhly vlajky
Na Pražském hradě Slovensko zastupovala premiéra Radičová (a také slovenský prezident Gašparovič).
Na Pražském hradě Slovensko zastupovala premiéra Radičová (a také slovenský prezident Gašparovič). | Foto: Ludvík Hradilek

Trenčín -  Hudba, svíčky, modlitby a stažené vlajky na půl žerdi. I Slovensko státním smutkem uctívá Václava Havla.

Na prvního nekomunistického prezidenta v čele Československa sice Slováci vzpomínají na pohled méně okázale a méně "hromadně", ale určitě ne s menší úctou.

"Přišli jsme zapálit svíčku a pomodlit se. Ne vždy jsme s Václavem Havlem souhlasili, ale tak mezinárodně uznávaná osobnost Slovensku po rozpadu státu chyběla," říká Ludmila Hámová, která s manželem přišla do kostela na hlavním náměstí v Trenčíně.

Svíčky do kostela dnes přišly zapálit desítky lidí

Podobných lidí a názorů je víc, Slováci oceňují úlohu Václava Havla při pádu komunismu.

"Když se tak ohlédnu zpět, stejně jsme lepšího prezidenta neměli. Ti, co přišli na Slovensku po Havlovi, se mu rovnat rozhodně nemohli a nemůžou," říká student Milan Jánoš, který v jednom z trenčínských barů sledoval společně se svými kamarády přenos pohřbu z Prahy. "Kdyby si politici místo slov raději vzali Havlova slova k srdci a jednali podle nich, bylo by líp. V Česku i na Slovensku," dodává další studentka Mariana Kusá.

V kraji, který byl baštou Vladimíra Mečiara, tedy politika, který byl přes Havlův odpor jedním ze strůjců rozpadu Československa, ne všichni lidé Havla milovali nebo uctívali.

"Je to samozřejmě smutné, ale jako politika jsem ho rád neměl. Neměl rád Slováky, to mi nikdo nevymluví. A státní smutek je proto zbytečný," říkal starší muž v Trenčíně.

Slováci Havlovu památku uctí především hudbou. V Bratislavě tak v podvečer bude sloužit mši bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a součástí bude také vystoupení známého slovenského hudebníka Mariána Vargy.

A v Košicích budou znít písně Beatles. "Program jsme uzpůsobili poctě a vzpomínkám na velkého člověka," uvedli pořadatelé akce.

"Vyhlášením státního smutku se Slovensko oficiálně rozloučí s posledním prezidentem našeho společného státu, který jako nikdo jiný přispěl k obnově svobody a důstojnosti," napsaly ve společném prohlášení osobnosti jako Milan Lasica, Ladislav Snopko a Fedor Gál.

 

Právě se děje

Další zprávy