Nejasnosti kolem zříceného letounu Il-76. Moskva a Kyjev se dál vzájemně obviňují

ČTK ČTK
25. 1. 2024 10:50
Zprávy o zřícení letounu Il-76 se objevily ve středu ráno. Známá je jen jediná videonahrávka pořízená ze země. Zachycuje poslední vteřiny letu. Je vidět, jak Il-76 míří k zemi, v jisté chvíli se od něj odtrhne velký kus a poté - zřejmě u levého křídla - vyšlehnou plameny. Pak stroj mizí ze záběru a následuje velký výbuch. BBC na svém ruskojazyčném webu shrnuje fakta a nejasnosti kolem události.
Zřícení letadla Il-76 v ruské Belgorodské oblasti.
Zřícení letadla Il-76 v ruské Belgorodské oblasti. | Foto: ČTK / AP / Uncredited

Ve středu se měla konat výměna válečných zajatců, což nepopírá ani Rusko, ani Ukrajina. Z ukrajinské strany to potvrdila vojenská rozvědka. Z ruské pak ministerstvo obrany.

Ruská verze havárie aktuálně zní tak, že ukrajinští zajatci přepravovaní k výměně cestovali na palubě zříceného armádního letadla Il-76. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že letadlo, které se zřítilo v ruské Belgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou, sestřelila ukrajinská armáda protiletadlovou raketou vypálenou z Charkovské oblasti. Podle ministerstva zahynulo šest členů posádky, 65 ukrajinských zajatců a tři ruští vojáci, kteří zajatce na výměnu doprovázeli, tedy všichni lidé na palubě.

Ruské ministerstvo trvá na tom, že ukrajinská strana věděla o plánu dopravit zajatce do Belgorodu letadlem. Šéfredaktorka televize RT Margarita Simonjanová to doplnila seznamem ukrajinských vojáků, kteří se údajně nacházeli na palubě.

BBC upozorňuje, že nelze potvrdit, že tito lidé opravdu byli v letadle. Jména ze seznamu ale skutečně patří Ukrajincům, o nichž se uvádělo, že padli do ruského zajetí.

Ukrajinská strana dosud nezveřejnila svou verzi událostí. Po zřícení transportního letounu vydal generální štáb prohlášení, podle kterého ruská vojenská transportní letadla dopravují do Belgorodské oblasti rakety používané k ostřelování Charkova a dalších ukrajinských měst, a proto ukrajinské ozbrojené síly budou i v budoucnu "přijímat opatření ke zničení" těchto letadel. O zřícení Il-76 se prohlášení přímo nezmiňuje.

Ukrajinská vojenská rozvědka, která má na starosti výměnu zajatců, prohlásila, že Ukrajina nevěděla nic o trase a způsobu přepravy zajatců. Poznamenala, že "přistání transportního letadla 30 kilometrů od oblasti bojů nemůže být bezpečné". Rozvědka v souvislosti s leteckou katastrofou obviňuje ruskou stranu z naplánovaného a úmyslného konání s cílem destabilizovat situaci v napadené zemi a oslabit mezinárodní podporu Kyjeva. Politické vedení Ukrajiny se dosud k tomu, co se stalo, nevyjádřilo.

BBC dále upozorňuje, že nadále nejsou důvěryhodné informace o tom, kdo byl na palubě zříceného letadla. Moskva ani Kyjev oficiální údaje neposkytly, nepotvrdily ani věrohodnost seznamu Margarity Simonjanové.

Není jasno, zda mohl Il-76 přepravovat i něco dalšího kromě zajatců.

Servery Ukrajinska pravda a RBK-Ukrajina s odvoláním na své zdroje již ráno uvedly, že letadlo skutečně sestřelila ukrajinská strana a že údajně přepravovalo rakety S-300, kterými Rusové ostřelují Charkovskou oblast. Později tyto materiály redakce upravily.

BBC označuje za nepochopitelné, že na předpokládané vypálení protiletadlové rakety nijak nereagovala ruská protivzdušná obrana. Ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení o katastrofě vzpomenulo, že "radiolokační prostředky vzdušných a kosmických sil Ruska zachytily start dvou ukrajinských raket". Resort ale nevysvětlil, proč se ruští vojáci nepokusili tyto rakety sestřelit.

Nejsou ani věrohodné podrobnosti o údajném druhém letadle se zajatci. Předseda branného výboru Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Andrej Kartapolov prohlásil, že za sestřeleným Il-76 letěl druhý letoun stejného typu. Podle Kartapolova na jeho palubě také byli zajatci, asi 80 lidí. Poslanec tvrdí, že letadlu se povedlo otočit a odletět. Oficiálně ale existenci druhého letadla nekomentovalo ani ruské, ani ukrajinské velení.

Američtí analytici z Institutu pro studium války ve čtvrtek podotkli, že aktéři ruského informačního prostoru používají pád letounu k zasetí nespokojenosti na Ukrajině a zpochybnění další západní pomoci Kyjevu.

"Smyslem takovýchto ruských obvinění je zčásti zasít na Ukrajině nespokojenost a zvýšit nedůvěru v ukrajinskou vládu," uvedl institut. Analytici podotkli, že nejnovější ruská obvinění jsou v souladu s jinými ruskými informačními kampaněmi, jejichž cílem je oslabit Ukrajinu.

Video: Ukrajinci vtáhli u Severodoněcku Rusy do bitvy ve městě. Rusové museli obětovat mnoho vojáků (24. 1. 2023)

Ukrajinci vtáhli u Severodoněcku Rusy do bitvy ve městě. Rusové museli obětovat mnoho vojáků. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy