BBC, CNN i Al-Džazíra se spojily. Za svobodu novináře

Tomáš Rákos
12. 4. 2007 15:35
Světové televize žádají propuštění uneseného reportéra

Londýn/Gaza - "Den činu", jak byla nazvána nezvyklá mediální spolupráce, která nemá v historii televize obdoby, sleduje jediný cíl: přesvědčit diváky Blízkého východu, politiky, a hlavně únosce, že pohřešovaný korespondent britské BBC Alan Johnston by měl být propuštěn.

Johnston zmizel právě před měsícem v palestinském pásmu Gazy. Největší zpravodajské televizní stanice světa proto dnes společně odvysílají zvláštní pořad. Představí práci čtyřiačtyřicetiletého reportéra a zároveň upozorní na rostoucí nebezpečí, kterému novináři musejí čelit.

K akci BBC se připojila americká stanice CNN, britská SKY News a arabská Al-Džazíra se sídlem v Kataru. Speciální živé vysílání začalo dnes v 15:30 středoevropského času.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

Alan Johnston

  • 44-letý britský reportér se narodil v Tanzánii a vystudoval ve Skotsku
  • Pro BBC World Service pracuje od roku 1991.
  • Posledních 8 let jako zahraniční korespondent s krizovými oblastmi má bohaté zkušenosti: působil mj. v Uzbekistánu a Afghánistánu poslední 3 roky pracoval v pásmu Gazy
  • BBC jej popisuje jako velmi zkušeného a respektovaného novináře
  • Unesen 12.března v pásmu Gazy neznámý maskovanými ozbrojenci při cestě autem do svého bytu
  • Únosci v minulosti zajali v Gaze desítky cizinců, nikoho ale nezadržovali tak dlouho, jako reportéra Alana Johnstona


 

"Pro všechny novináře je naprosto klíčové mít možnost informovat svobodně, bez ohrožování a zastrašování. Obracím se na všechny, kdo mohou únosce ovlivnit, aby svůj vliv využili a pomohli Alana co nejrychleji osvobodit," řekl generální ředitel BBC Mark Thompson s tím, že ani po čtyřech měsících nemá o Johnstonovi žádné přímé zprávy od lidí, kteří jej zadržují.

K únosu se stále nikdo nepřiznal ani nezvnesl za jeho propuštění požadky.

Abbás: Johnston je v pořádku

Osud stálého zpravodaje BBC v Gaze rozhořčil i palestinské novináře. Před týdnem svolali na palestinských územích demonstrace a vyhlásili stávku. Dokonce na tři dny vyhlásili bojkot zpravodajství o nové palestinské vládě a prezidentovi Mahmúdu Abbásovi. Viní je, že pro propuštění Johnstona dělají málo.

S tím oficiální palestinské úřady nesouhlasí. Generální ředitel BBC Mark Thompson po včerejším setkání s palestinským prezidentem v Ramalláhu řekl: "Pověděl mi (Abbás), že má věrohodné důkazy o tom, že je Alan v pořádku. Palestinská samospráva prý pracuje na co nejrychlejším vyřešení jeho případu".

Po společném živém vysílání čtyř světových stanic přijde na řadu tisková konference Johnstonových rodičů. V Londýně a ve Skotsku, kde bydlí, zároveň proběhne rozsáhlá plakátová kampaň.

"Chtěli jsme vytvořit program, který by měl dopad na Blízký východ a celý svět. Jsem ohromně vděčný za spolupráci, ke které ostatní stanice přistoupily," popsal dnešní vysílání Richard Porter, šéf zpravodajství stanice BBC World.

"Nemyslíme, že se něco podobného v minulosti událo, ale většina televizí sdílí společný cíl: zmedializovat Alanův případ a připomenout tak divákům nebezpečí, kterému jejich štáby čelí častěji než kdykoli dřív."

 

Právě se děje

Další zprávy