Bavorsko vystrašil útok neonacistů na šéfa policie

Blahoslav Hruška
15. 12. 2008 12:02
Velitele policie z Pasova pobodal před jeho domem extremista
Za národ, proti cizákům a barevným. Program pravicových extremistů je všude v Evropě podobný. Ilustrační foto.
Za národ, proti cizákům a barevným. Program pravicových extremistů je všude v Evropě podobný. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Pasov - Když u dveří pasovského policejního ředitele Aloise Mannichla v sobotu večer zazvonil vysoký holohlavý muž, ještě nikdo netušil, jak se vše rychle semele.

Poté, co se mladík přesvědčil, že má před sebou skutečně vysoce postaveného policistu, začal mu spílat. „Ty fízlácký prase, nebudeš šlapat na hroby našich kamarádů," křikl útočník na Mannichla, pak mu vrazil nůž do hrudi, naskočil do auta a ujel.

Mannichlovo srdce minula jedenácticentimetrová čepel o dva centimetry a život mu zachránila rychlá operace.

Ještě v průběhu neděle policie zatkla podle popisu dva mladíky - a vše svědčí pro verzi, že šlo o brutální revanš neonacistů.

Mannichl byl totiž jedním z policistů, kteří požadovali tvrdý postup vůči extremistické scéně. „Stavěl se proti neonacistům jasně, důsledně a nekompromisně. Atentát na něj byl sprostý pokus o vraždu," řekl v televizi ARD zemský policejní rada Franz Meyer.

Pobodaný Mannichl například osobně zasahoval proti extremistům, kteří letos v srpnu  při pohřbu někdejšího vysokého důstojníka SS Friedhelma Busseho mávali vlajkou s hákovým křížem.

Německá policie srazy neonacistů pravidelně monitoruje.
Německá policie srazy neonacistů pravidelně monitoruje. | Foto: Blahoslav Hruška

Nová strategie - osobní revanš

Policie se navíc domnívá, že jde o novou strategii neonacistů, kteří jdou cestou osobní msty. „Od začátku roku se množí útoky na policisty," potvrdil listu Neue Presse šéf policejních odborů GdP Konrad Freiberg.

Nejsilnější politické uskupení inklinující k neonacismu, Národnědemokratická strana Německa (NPD), se od útoku distancovalo. Ne snad proto, že by s Mannichlem soucítilo.

„Ať už útočil kdokoliv, prokázal nejen NPD, ale celému hnutí národního odporu špatnou službu," napsal v tiskovém prohlášení šéf národovců Udo Voigt.


 

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy