Bavorsko vystrašil útok neonacistů na šéfa policie

Blahoslav Hruška
15. 12. 2008 12:02
Velitele policie z Pasova pobodal před jeho domem extremista
Za národ, proti cizákům a barevným. Program pravicových extremistů je všude v Evropě podobný. Ilustrační foto.
Za národ, proti cizákům a barevným. Program pravicových extremistů je všude v Evropě podobný. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Pasov - Když u dveří pasovského policejního ředitele Aloise Mannichla v sobotu večer zazvonil vysoký holohlavý muž, ještě nikdo netušil, jak se vše rychle semele.

Poté, co se mladík přesvědčil, že má před sebou skutečně vysoce postaveného policistu, začal mu spílat. „Ty fízlácký prase, nebudeš šlapat na hroby našich kamarádů," křikl útočník na Mannichla, pak mu vrazil nůž do hrudi, naskočil do auta a ujel.

Mannichlovo srdce minula jedenácticentimetrová čepel o dva centimetry a život mu zachránila rychlá operace.

Ještě v průběhu neděle policie zatkla podle popisu dva mladíky - a vše svědčí pro verzi, že šlo o brutální revanš neonacistů.

Mannichl byl totiž jedním z policistů, kteří požadovali tvrdý postup vůči extremistické scéně. „Stavěl se proti neonacistům jasně, důsledně a nekompromisně. Atentát na něj byl sprostý pokus o vraždu," řekl v televizi ARD zemský policejní rada Franz Meyer.

Pobodaný Mannichl například osobně zasahoval proti extremistům, kteří letos v srpnu  při pohřbu někdejšího vysokého důstojníka SS Friedhelma Busseho mávali vlajkou s hákovým křížem.

Německá policie srazy neonacistů pravidelně monitoruje.
Německá policie srazy neonacistů pravidelně monitoruje. | Foto: Blahoslav Hruška

Nová strategie - osobní revanš

Policie se navíc domnívá, že jde o novou strategii neonacistů, kteří jdou cestou osobní msty. „Od začátku roku se množí útoky na policisty," potvrdil listu Neue Presse šéf policejních odborů GdP Konrad Freiberg.

Nejsilnější politické uskupení inklinující k neonacismu, Národnědemokratická strana Německa (NPD), se od útoku distancovalo. Ne snad proto, že by s Mannichlem soucítilo.

„Ať už útočil kdokoliv, prokázal nejen NPD, ale celému hnutí národního odporu špatnou službu," napsal v tiskovém prohlášení šéf národovců Udo Voigt.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy