Německo chce neonacistům sáhnout na finance

bh
16. 4. 2008 11:20
NPD dostává z Berlína ročně 1,6 milionu eur
Foto: www.npd.de

Berlín - Hitler byl velký politik a imigranti v Německu jsou zloději a příživníci. To jsou jen některé z výroků, kterých se dopustili předáci neonacistické Národnědemokratické strany Německa (NPD).

Radikálové z NPD přesto fungují a dokonce podle expertů platí až 40 procent svých výdajů z peněz německých daňových poplatníků.

Jak je to možné? Neonacisté mají totiž v zemských parlamentech celkem 14 poslanců: 8 v Drážďanech a 6 ve Schwerinu, metropoli Meklenburska-Předního Pomořanska.

Zákonný příspěvek za zisk ve volbách jim tak vynáší ročně 1,6 milionu eur. A právě s tím by teď měl být konec.

Více o extremismu

Zemští ministři vnitra budou až do konce týdne v rámci každoroční ,,jarní klauzury" debatovat, jak radikály právními prostředky zablokovat. Z braniborských lázní Bad Saarow, kam se šéfové vnitra sjeli, by měl vzejít plán na finanční odsřihnutí národovců od peněz ze spolkové kasy.

Proč ale rovnou NPD nezakázat? Pokus už tu byl: před pěti lety zákaz strany projednával Ústavní soud. Kauzu ale zastavil z procesních důvodů. Ukázalo se totiž, že každý sedmý člen NPD je zároveň placeným agentem rozvědky, a jeho výpověď by tak nemusela být věrohodná.

Ministři za CDU tak nyní pověřili státoprávního experta Volkera Eppinga, aby nalezl na NPD páku v podobě ztráty financí. ,,Existují možnosti formulovat odpovídající změnu v ústavním článku," citovala právníka agentura DPA.

Monitorovat nestačí. Berlín chce teď sáhnout neonacistům na finance.
Monitorovat nestačí. Berlín chce teď sáhnout neonacistům na finance. | Foto: Blahoslav Hruška

Strany by tak musely dokládat, že peníze ze státní kasy plynou skutečně na demokratickou činnost neodporující ústavě.

Místo křiklounů tišší propagandisté

NPD si je podobných tahů vědoma, a proto v posledních letech změnila taktiku. Namísto ukřičených demonstrací volí raději cestu postupné ideologické práce s mládeží. Často pod hlavičkou spřízněných organizací vede například dětské tábory nebo zájmové kroužky.

Posiluje také její postavení na komunální úrovni. Národovci mají velký vliv například v Saském Švýcarsku, tedy v těsné blízkosti českých hranic.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy