Neonacisté v židovské čtvrti? I pro Německo moc

Lenka Málková
10. 11. 2007 12:50
Němečtí neonacisté se o to pokusili jednou. Neuspěli
Foto: Reuters

Praha - Belínská radnice podobnou akci povolila v roce 2001. Odpůrci plán neonacistů zhatili a do židovské čtvrti je nepustili.

Průvod tří tisícovek neonacistů židovskou čtvrtí mohl Berlín zažít v prosinci 2001.

Přes protesty vlády a židovských spolků tehdy berlínská radnice vyhověla žádosti Národnědemokratické strany Německa (NPD) a demonstraci proti výstavě nacistických zločinů z 2. světové války povolila. Nechyběla zmínka o svobodě slova a právu na sdružování.

Židovskou částí neonacisté přesto neprošli. Proti se postavilo 1500 odpůrců krajní pravice a za asistence čtyř tisíc policistů byla trasa průvodu změněna.

Mluvčí kancléře Gerharda Schrödera Uwe-Karsten Heye tehdy prohlásil, že "jde o provokaci", protože neonacisté chtějí centrem židovské čtvrti projít v den židovského svátku (sobota).

Českým Mladým národním demokratům nebrání v organizaci průvodu ani svátek mnohem významější - výročí Křišťálové noci. A zatímco v Berlíně se do ulic vydávají liberálové, politici, členové židovské obce i známé osobnosti, v Praze nebudou chybět ani neonacisté.

Cestu od Nové synagogy v centru města směrem k Brandenburské bráně v pátek absolvoval bývalý kancléř Gerhard Schröder, Boris Becker, Steffi Grafová a stovky německých občanů, kteří si připomněli zvěrstva německých nacistů.

V pražské Židovské čtvrti se vzpomínkové akce čekají až o den později. Ani zde nebudou chybět politici, známé osobnosti a široká veřejnost.  Proti nim zde bohužel stanou Mladí národní demokraté, protestující proti účasti české armády na "okupaci" Iráku.

A poté, co magistrát průvod zakázat, přidali ještě "vyjádření odporu proti totalitním praktikám magistrátu a potlačování práva na svobodu projevu a shromažďování". 

 

Právě se děje

Další zprávy