Praha - Vietnamští stánkaři v českém pohraničí představují pro bavorské podniky velkou pohromu. Zvláště výrobci sportovních potřeb kvůli levným padělkům z Číny přicházejí o miliony eur ročně.
Postěžovala si na to minulý pátek v Praze bavorská "superministryně" Emilia Müllerová, do jejíž kompetence spadá průmysl, infrastruktura, doprava a technologie.
Nejde jen o trička
"S premiérem Topolánkem jsme se shodli na tom, že chceme oba ostřejší postup vůči stánkařům, a to koordinovaný," řekla Müllerová na tiskové konferenci.
"Nejde jen o tenisky a trička, ale o celou škálu padělků. Jako zákaznice si na stánku nechci kupovat padělané zboží," dodala bavorská ministryně.
Čtěte více o stánkovém prodeji
Kvůli levným napodobeninám světových značek přitom Německo ročně přichází o 70 tisíc pracovních míst. Výrobci totiž nejsou schopni čelit levné a nekalé konkurenci pocházející z drtivé většiny z Číny.
S Topolánkem jednala bavorská ministryně také o jaderné energii.
Bavorsko totiž uvažuje o prodloužení lhůty, do níž musí Německo své atomové elektrárny zavřít, což prý česká strana "přijala pozitivně".
V Bavorsku je vůbec největší počet jaderných reaktorů, které Něemcko má. Jejich životnost je však vzhledem k jejich vysokému věku nejnižší.
Linka Frankfurt - Karlovy Vary?
Reálné je také prodloužení letecké linky Frankfurt-Hof do nedalekých Karlových Varů.
Západočeské lázeňské město by se tak leteckým koridorem otevřelo i do západní Evropy, nejen na východ, dodala Müllerová.