Bavorsko plánuje zavést povinné testy na covid pro pendlery, týkaly by se i Čechů

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2020 17:21
Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně.
Na hranicích s Německem - ilustrační foto.
Na hranicích s Německem - ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Naším cílem je, aby hranice zůstaly otevřené," zdůraznil Söder. "Kdo chce ale udržet otevřené hranice, musí se postarat o více bezpečnosti," dodal. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

Negativní test na koronavirus tak bude nyní muset při vstupu do Bavorska předkládat každý zahraniční pracovník, který v uplynulých 14 dnech pobýval v některé z rizikových oblastí.

Podle českého velvyslance v Německu Tomáše Kafky zatím nejsou detaily celé věci přesně známé. "Ale jsme v kontaktu s bavorskými autoritami. Předpokládám, že se na celé Bavorsko rozšíří opatření, které již uplatnil (bavorský zemský okres) Cham," domnívá se český diplomat.

"Podstatné je, že se hranice nezavírají a výjimky pro pendlery nadále platí," sdělil Kafka. Okres Cham dosud žádal od českých pendlerů testy ve dvoutýdenním intervalu, u pracovníků ve zdravotnictví každých pět dní.

Německý Institut Roberta Kocha (RKI) zařadil Česko na seznam rizikových oblastí již 25. září. Ze čtyř rakouských spolkových zemí, které s Bavorskem sousedí, považuje RKI nyní za rizikové dvě: Tyrolsko a Vorarlbersko.

"Je to velmi správné a naprosto s tím souhlasím. Ať se testuje, protože nárůst pozitivních pendlerů je v poslední době obrovský," uvedla šéfka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Čím víc lidí se otestuje, tím více se podle ní chrání i ČR.

Podle Vintrové by také prospělo, kdyby Německo poskytlo testovací stany na všechny hlavní hraniční přechody podél hranice. "Všichni pendleři se určitě nebudou stahovat do jednoho města Cham nebo Freyung," uvedla. Podle ní by přitom stany nemusely být na všech 37 česko-německých přechodech, ale na těch velkých, jako jsou například Rozvadov, Folmava a Strážný.

S pravidelným testováním, které už bylo na jaře, podle Vintrové pendleři nemají problém. Sami se dobrovolně nechávají testovat, protože je to zdarma. Testy pendlerům proplácejí německé zdravotní pojišťovny. Počet pozitivních pendlerů teď podle Vintrové stoupá. Dohromady je českých pendlerů odhadem přes 100 tisíc.

Söder v projevu k vývoji epidemie v Bavorsku rovněž uvedl, že hodlá zavést v ohniscích nákazy nové restrikce. V oblastech, které budou mít více než 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, bude omezený počet účastníků na akcích na 50 a restaurace a hospody se budou zavírat ve 21:00. Výjimky z omezeného počtu účastníků budou platit jen pro bohoslužby a demonstrace.

V Bavorsku v poslední době stále více okresů překračuje symbolickou hranici 50 případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za sedm dní. Osm měst a venkovských okresů je nyní podle premiéra už nad hranicí 100 případů. Jsou mezi nimi například Mnichov, Augsburg, Schweinfurt či Weiden. Nejhorší je ale nyní situace v okresu Berchtesgadener Land, který má 262,4 případu na 100 tisíc za sedm dní. V tomto okrese na jihovýchodě Bavorska začala v úterý platit 14denní karanténa. S trasováním tu nyní pomáhají i zdravotníci bundeswehru.

 

Právě se děje

Další zprávy