Schwandorf (Německo) - Čechům se bude častěji stávat, že je za hranicí s Německem namátkově zkontrolují policisté z Bavorska. Kontroly přesto nejsou namířeny proti nim, řekl v pátek pro ČTK Joachim Herrmann, bavorský ministr vnitra.
Cílem četnějších kontrol je zastavení, nebo alespoň omezení bující přeshraniční kriminality. "Je to naše priorita pro rok 2014," uvedl Herrmann v bavorském Schwandorfu.
V Bavorsku podle něj řádí čím dál víc mezinárodních band, které se specializují na pašování a prodej pervitinu, krádeže aut nebo obchod s lidmi.
Krom kontrol budou bavorští policisté využívat i přístroje určené ke čtení státních poznávacích značek, aby bylo možné co nejrychleji identifikovat odcizené vozy.
Jen do pořízení nejmodernější techniky Bavorsko loni investovalo skoro dva miliony eur.
Zlepšit se má i spolupráce mezi Čechy a Němci.
Obě strany teď sice kooperují, Němci by ale chtěli, aby Česko postupovalo například proti obchodníkům s pervitinem a jeho zdejším výrobcům mnohem razantněji.
"Uspokojivě ještě s Českem nefunguje ani výměna DNA-profilů a registračních údajů vozidel," stojí v prohlášení, které bavorské ministerstvo vnitra pověsilo na svůj web.
Už loni v březnu ministr Herrmann v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že neexistuje důvod, proč by si měli Češi na kontroly v česko-německém pohraničí stěžovat. Byť někteří Češi tvrdí, že Němci porušují schengenské dohody, které kontroly na hranicích před pěti lety zrušily.
"Kontroly mají výsledky," uvedl tehdy doslova. V pátek totéž zopakoval i ve Schwandorfu. Navíc - Čechům teď podle něj kontroly vadí mnohem méně než dřív.
"Jen do října 2013 při nich naši policisté odhalili přes 18 500 trestných činů," argumentuje Joachim Herrmann.
V roce 2012 zajistili bavorští policisté 14,3 kilogramu pervitinu, o 22 procent více než o rok dříve. Do začátku loňského prosince už to bylo 34 kilogramů. "To je nárůst o více než 200 procent," upozorňuje bavorská rozhlasová a televizní stanice Bayerischer Rundfunk.
"Právě levné české drogové laboratoře dělají z Bavorska odběratelskou a tranzitní zemi pro drogový turismus," prohlásil bavorský ministr za vládní Křesťansko-sociální unii (CSU).
Starosti dělají Bavorům také převaděči. Počet odhalených pokusů o ilegální přechod hranice se v porovnání s rokem 2012 výrazně zvýšil.
Roste také počet případů, do nichž jsou zapojeny skupiny organizovaného zločinu.
Ani další dvě kolonky bavorské statistiky ale nevyznívají pro Východoevropany lichotivě. "(U vloupání do bytů a domů) počítáme v Bavorsku za rok 2013 s nárůstem o zhruba 10 procent," tvrdí bavorský ministr vnitra. Ukradeno bylo také víc aut.
Krádeže a vloupání mají na svědomí často právě organizované skupiny z Východu, jejichž členy jsou i občané Česka.