Británii bičuje bouře, hrozí bleskové záplavy

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 3. 1. 2014 16:43
Na 21 místech byl vyhlášen stav nejvyššího ohrožení. V nebezpečí je západ souostroví.
Pobřežní oblast Saundersfoot na západě Walesu.
Pobřežní oblast Saundersfoot na západě Walesu. | Foto: Reuters

Londýn - Západ Spojeného království sužuje mimořádně silná - život ohrožující - bouře.

Vysoké vlny a prudký vichr vyvolaly bleskové záplavy na celém západním pobřeží od jižní Anglie, přes Skotsko až po Wales.

Nejvyšší stupeň ohrožení byl vyhlášen v celkem 16 oblastech jihozápadní Anglie, Walesu a hrabství Gloucestershire; v tamním městě Minsterworth se vylila z koryta řeka Severn. Výstraha nižšího stupně platí také pro celé Skotsko a Severní Irsko. Nepřízeň počasí potrvá i v průběhu víkendu, nejméně do sobotního odpoledne.

Nejvážnější se zdá být situace ve Walesu, kde musely být evakuovány desítky domácností a další desítky rodin zůstaly odříznuty od světa, píše server BBC.

Rychlost větru 100 kilometrů za hodinu

Na několika místech souostroví už bouře udeřila. Obec Yalding v hrabství Kent byla zaplavena už v noci ze čtvrtka na pátek. Ráno se pak velká voda objevila v obci Looe, v hrabství Cornwall. Newport v jižním Walesu musel kvůli riziku povodně evakuovat blíže nespecifikovaný počet domácností, píše deník The Guardian

Lijáky doprovází vichr o rychlosti kolem 100 kilometrů v hodině; pobřeží mohou bičovat až desetimetrové vlny. Úřady proto varují obyvatele, aby se nepřibližovali ke břehu a už vůbec nevyplouvali na moře. 

Británie se dosud vzpamatovává z následků vánočních bouří a povodní, které zabily nejméně pět lidí, zaplavily více než 1000 domů a desetitisíce obyvatel zanechaly bez elektrického proudu, připomíná ČTK.

Půda je kvůli nedávným dešťům stále nasáklá vodou a stěží může absorbovat nové přívaly srážek, proto je riziko záplav vyšší než obvykle.

Velká voda zalila také některé pobřežní části francouzské Bretagne. Nejhorší situace zůstává ve městě Quimperlé, kde voda dosáhla ve čtvrtek výšky 4,5 metru. Situace se zde dnes dopoledne trochu zlepšila, ale večer se očekávají další přívaly vody kvůli mimořádnému přílivu na pobřeží nedalekého Atlantiku.

 

Právě se děje

Další zprávy