V domě mrtvého velvyslance Palestiny bylo až 70 pušek

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 3. 1. 2014 17:08
Policie našla zbraně při vyšetřování smrti palestinského ambasadora.
Vyšetřování výbuchu trezoru na palestinské ambasádě v Praze.
Vyšetřování výbuchu trezoru na palestinské ambasádě v Praze. | Foto: Reuters

Praha - V domě v pražské části Praha-Suchdol, v němž sídlí palestinská ambasáda a ve kterém došlo na Nový rok k výbuchu trezoru a následnému úmrtí velvyslance Džamála Muhammada Džamála, mělo být až sedmdesát rychlopalných pušek.

Uvedla to ČTK, která se odkazuje na své zdroje. Policie zatím informace o počtu a typu zbraní oficiálně nekomentovala.

Vedení pražských policistů pouze řeklo, že během vyšetřování nalezli na území nového sídla ambasády několik zbraní, které byly ilegální.

Proti nálezu zbraní na půdě velvyslanectví se bouří obyvatelé Suchodola, místní radnice a znepokojeno je také ministerstvo zahraničí.

"V takovém případě by mohlo jít o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a budeme požadovat na palestinské straně vysvětlení," prohlásila pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Byla to vražda, tvrdí dcera velvyslance

Palestinský velvyslanec zemřel ve středu odpoledne poté, co otevřel bezpečnostní trezor ve své rezidenci. Mluvčí ambasády v Praze Nabíl Fahil řekl, že se jednalo o schránku, která se běžně používala.

Dcera palestinského velvyslance Rana Džamálová o den později přišla s tvrzením, že byl její otec zavražděn.

"Je za tím určitě zlý úmysl. Nevím, jestli politický nebo jaký, ale bylo to plánované. Nevím jakou stranou, nevím kým, ale určitě to nehoda nebyla," řekla Radiožurnálu Rana Džamálová.

Radnice má obavy o bezpečnost

Kvůli smrti velvyslance byla zahájena také první jednání. České ministerstvo při nich zastupuje náměstek ministra Jiří Schneider, který vyjednává s náměstkem šéfa diplomacie Palestiny.

Situace se však poté, co byly nelegální zbraně v domě nalezeny, začala vyhrocovat. Radnice městské části Prahy-Suchdol vyzvala ministerstvo zahraničí k přestěhování ambasády.

Náměstek ministra Jiří Schneider ještě během pátku místnímu starostovi sdělil, že česká diplomacie sdílí jejich obavy o bezpečnost a že je ministerstvo připraveno o situaci jednat.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy