V domě mrtvého velvyslance Palestiny bylo až 70 pušek

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 3. 1. 2014 17:08
Policie našla zbraně při vyšetřování smrti palestinského ambasadora.
Vyšetřování výbuchu trezoru na palestinské ambasádě v Praze.
Vyšetřování výbuchu trezoru na palestinské ambasádě v Praze. | Foto: Reuters

Praha - V domě v pražské části Praha-Suchdol, v němž sídlí palestinská ambasáda a ve kterém došlo na Nový rok k výbuchu trezoru a následnému úmrtí velvyslance Džamála Muhammada Džamála, mělo být až sedmdesát rychlopalných pušek.

Uvedla to ČTK, která se odkazuje na své zdroje. Policie zatím informace o počtu a typu zbraní oficiálně nekomentovala.

Vedení pražských policistů pouze řeklo, že během vyšetřování nalezli na území nového sídla ambasády několik zbraní, které byly ilegální.

Proti nálezu zbraní na půdě velvyslanectví se bouří obyvatelé Suchodola, místní radnice a znepokojeno je také ministerstvo zahraničí.

"V takovém případě by mohlo jít o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a budeme požadovat na palestinské straně vysvětlení," prohlásila pro Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Byla to vražda, tvrdí dcera velvyslance

Palestinský velvyslanec zemřel ve středu odpoledne poté, co otevřel bezpečnostní trezor ve své rezidenci. Mluvčí ambasády v Praze Nabíl Fahil řekl, že se jednalo o schránku, která se běžně používala.

Dcera palestinského velvyslance Rana Džamálová o den později přišla s tvrzením, že byl její otec zavražděn.

"Je za tím určitě zlý úmysl. Nevím, jestli politický nebo jaký, ale bylo to plánované. Nevím jakou stranou, nevím kým, ale určitě to nehoda nebyla," řekla Radiožurnálu Rana Džamálová.

Radnice má obavy o bezpečnost

Kvůli smrti velvyslance byla zahájena také první jednání. České ministerstvo při nich zastupuje náměstek ministra Jiří Schneider, který vyjednává s náměstkem šéfa diplomacie Palestiny.

Situace se však poté, co byly nelegální zbraně v domě nalezeny, začala vyhrocovat. Radnice městské části Prahy-Suchdol vyzvala ministerstvo zahraničí k přestěhování ambasády.

Náměstek ministra Jiří Schneider ještě během pátku místnímu starostovi sdělil, že česká diplomacie sdílí jejich obavy o bezpečnost a že je ministerstvo připraveno o situaci jednat.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy