Socialistická vláda Josého Luise Zapatera se o zahájení mírových jednání s baskickou separatistickou organizací ETA snaží již od svého volebního vítězství v roce 2004.
Narozdíl od lidovců se současná vláda snaží ukončit desítky let trvající násilnosti a dospět k mírovému řešení krize.
Infobox
ETA - baskicky Euskadi ta Askatasuna, česky Baskicko a jeho svoboda
- založena v roce 1959
- hlavním cílem byl boj proti diktatuře generála Franka, který se postupem času změnil v nezávislost Baskicka
- bombové útoky směřují především proti politikům. V roce 1995 se pokusili zavraždit krále Juana Carlose, neúspěšný byl také pokus o bombový atentát na José Maríu Aznara během jeho předsednictví v opoziční Lidové straně
- politické křídlo separatistů tvoří strana Batasuna, která byla v roce 2002 zakázána a část politiků skončila ve vězení za podporu terorismu
Socialisté jednání podporují
Premiér José Zapatero proto již loni v květnu požádal španělský parlament, aby odsouhlasil možnost mírových jednání. Parlament je povolil pod podmínkou, že ETA složí zbraně.
A právě kolem zbraní a baskických vězňů by se měla nadcházející jednání točit. Stranou tak opět zůstává pro Španělsko nemyslitelná baskická nezávislost.
S návrhem vládních socialistů totiž ostře nesouhlasí opoziční Lidová strana a velká část španělských občanů. Předseda lidovců Mariano Rajoy obvinil již loni kabinet, že svým postojem a snahou jednat zrazuje zhruba osm set lidí, kteří během více než čtyřiceti let zahynuli při útocích baskických separatistů.
Dnes dají svůj nesouhlas najevo také španělští občané. V hlavním městě Madridu by se mělo sejít několik tisíc lidí na demonstraci proti vládnímu rozhodnutí jednat.
Příměří se blíží, tvrdí deníky
Většina španělských deníků předpokládá, že mírová jednání začnou již během března. Podle madridského deníku El País jsou baskické politické strany připraveny představit vlastní mírový manifest a přistoupit na příměří. Přesný termín je spíše spekulací, ale snad by mělo jít o 8. března.
Jeho tvrzení potvrdila i barcelonská La Vanguardia: "Konec separatistů z ETA je neodvratitelný a k příměří dojde velmi brzy."
Optimismem srší také socialistický premiér: "Myslím, že se nacházíme v okamžiku, kdy jednání o konci násilností může začít. Bude to záviset na řadě faktorů a cesta k cíli může trvat dlouho, přesto se domnívám, že vůle k mírovým jednáním je větší než kdy předtím."
Vychází prý z informací tajných bezpečnostních složek a skutečnosti, že v uplynulých dvou letech jsou útoky separatistů spíše sporadické a nedošlo během nich k žádným ztrátám na životech.
Útoky však pokračují
Bombové útoky však neustále pokračují. Během posledního týdne zaznamenalo Baskicko minimálně čtyři bombové útoky. Naposledy se tak stalo ve čtvrtek, kdy vybuchla bomba před jednou z továren na výrobu konzerv na severu Baskicka.
První příměří vyhlásili separatisté z ETA v září 1998. Po čtrnácti měsících však od svého rozhodnutí odstoupili a v lednu 2000 své útoky obnovili.