Boj Basků z ETA spěje ke svému konci

Red Zah, ČTK
16. 2. 2006 12:08
Madrid - Slavnostním prohlášením má brzy ukončit baskická separatistická organizace ETA dlouholetý ozbrojený boj.

ETA bojuje násilnými metodami za samostatný stát Basků od roku 1968. Podle katalánského listu La Vanguardia očekávají baskičtí nacionalisté v brzké době jakési slavnostní prohlášení, v němž ETA (Baskicko a jeho svoboda) oznámí, že upouští od ozbrojeného boje.

Útoky pokračují, obětí ubývá

Organizace je zodpovědná za smrt více než 800 osob. Poslední atentát, který si vyžádal lidský život, spáchala v květnu 2003. V útocích, při nichž vznikají hmotné škody, pokračuje.

Další katalánský list El Periódico ujišťuje, že vláda Josého Luise Zapatera brzy očekává jasné prohlášení ETA, v němž organizace přislíbí, že bude respektovat dohody o politickém statusu Baskicka, k nimž dospějí baskické strany. Zapaterova vláda podle listu El Periódico pak ihned požádá o souhlas parlamentu s tím, že zahájí rozhovory s ETA o vězních z řad této Organizace i o jejích aktivistech.

Španělští socialisté na jednání přistoupí

Vládní socialisté již získali formální podporu poslanců (kromě Lidové strany) pro zahájení jednání s ETA za podmínky, že složí zbraně.

Foto: Aktuálně.cz

Zároveň má začít jednání mezi baskickými stranami o novém politickém a právním postavení Baskicka. Region má již dnes největší autonomii ze všech oblastí Španělska, Baskové ji však chtějí ještě rozšířit.

Do jednání by se zapojila i strana Batasuna, politické křídlo ETA, která nyní ve Španělsku stojí mimo zákon pro své napojení na organizaci označovanou za teroristickou.

Baskické poslankyně ze všech politických stran kromě opoziční Lidové strany podle listu El País připravují manifest na podporu mírového procesu, který prý bude vydán kolem 8. března, kdy se slaví Mezinárodní den žen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy