Barroso slíbil Fülemu, že bude komisařem pro rozšíření

Johana Grohová, Brusel
26. 11. 2009 13:17
Český kandidát do Evropské komise má za sebou první schůzku s budoucím šéfem. Mandát mu musí posvětit europoslanci
Štefan Füle možná v budoucí vládě slízne smetanu pro ministra pro Evropu.
Štefan Füle možná v budoucí vládě slízne smetanu pro ministra pro Evropu. | Foto: Jan Langer

Brusel /Od bruselské zpravodajky/- Štefan Füle, český kandidát na eurokomisaře, pravděpodobně získá podle důvěryhodných informací v nové komisi portfolio pro rozšíření Evropské unie.

Füle jednal dnes dopoledne s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem.

"Mohu potvrdit schůzku s předsedou komise. Její obsah podle dohody nebudu prozrazovat a spekulace nebudu komentovat. Je jen na šéfovi komise kdy a jak se rozhodl s rozdělením portfolií," řekl Aktuálně.cz Füle.

Rozšíření Unie bylo českou prioritou. Podle diplomatických zdrojů bylo toto portfolio ještě včera "neobsazené" stejně jako oblast justice a vnitra a nové portfolio pro základní lidská práva a svobody.

O rozšíření měli velký zájem také Bulhaři. I Švédsko tuto oblast zmíňovalo, nakonec by ale mohlo dostat právě oblast základních práv.

Barroso má nejpozději v pondělí oznámit nové složení komise.

Vysoce důvěryhodné zdroje, které jsou s vyjednáváním obeznámeny, nicméně v rozhovoru off record redakci Aktuálně.cz řekly, že je de facto hotovo. Komise by mohla být známa už v pátek, aby se tak předešlo víkendovým spekulacím.

Ty ostatně velmi bují. Každý z bruselských novinářů má zaručený seznam nové komise, ale obvykle se liší od těch, které mají kolegové.

Jak vzniká komise

 • Portugalsko
  José Manuel Barroso
  Předseda komise.
 • Velká Británie
  Catharine Ashtonová
  Vysoká představitelka pro zahraniční záležitosti a místopředsedkyně komise.
 • Belgie
  Karel De Gucht
  Současný post: komisař pro rozvoj a humanitární pomoc
  Belgie se poohlíží po významnějším portfoliu. De Gucht by se mohl stát komisařem pro oblast základních práv a občanských svobod, která by měla nově vzniknout.
 • Bulharsko
  Rumiana Jeleva
  Současný post: ministryně zahraničí
  Bulharsko projevilo zájem o post komisaře pro rozšíření.
 • Česká republika
  Štefan Füle
  Současný post: ministr pro evropské záležitosti.
  Zájem má o oblast energetiky, rozšíření Evropské unie či dopravy. Podle dostupných informací nejvíce přichází v úvahu portfolio přijímání nových členů EU.
 • Dánsko
  Connie Hedegaardová
  Současný post: ministryně pro klimatické změny.
  Právě o portfolio pro boj proti klimatickým změnám, které by mělo vzniknout samostatně, má Dánsko velký zájem.
 • Estonsko
  Siim Kallas
  Současný post: komisař pro administrativu, audit a proti protikorupci
  Kallas by chtěl dosáhnout na významnější post v komisi. Mohl by získat telekomunikaci a informační společnost.
 • Finsko
  Olli Rehn
  Současný post: komisař pro rozšíření
  Považován za kvalitního komisaře. Mluvilo se o něm jako možném vysokém představiteli pro zahraniční záležitosti. Možný kandidát pro oblast vnitřního trhu či spíše telekomunikací.
 • Francie
  Michel Barnier
  Současný post: europoslanec
  Francie dlouhodobě usiluje o post komisaře pro vnitřní trh bez ohledu na to, že Barnier nemá přesvědčivé ekonomické zkušenosti. Byl komisařem pro regionální politiku a ministrem zahraničí.
 • Irsko
  Máire Geogheganová-Quinnová
  Současný post: auditorka v Evropském účetním dvoře
  Irsko usiluje o oblast vědy a výzkumu, zemědělství či plánování rozpočtu.
 • Itálie
  Antonio Tajani
  Současný post: komisař pro dopravu
  Itálie s ohledem na nevalnou pověst vlády Silvia Berlusconiho nemůže pomýšlet na významnější post. Tajani si zřejmě podrží dopravu případně posílenou o některé pravomoci.
 • Kypr
  Androulla Vassiliouová
  Současný post: komisařka pro zdraví
  Kypr by si mohlo tento post podržet.
 • Litva
  Algidras Šemeta
  Současný post: komisař pro finanční plánování a rozpočet.
 • Lotyšsko
  Andris Piebalgs
  Současný post: komisař pro energetiku.
  Rád by si podržel svůj současný post, který ale významně stoupl na politické důležitosti. Zájem by měl i o dopravu či regionální politiku. 
 • Lucembursko
  Viviane Redingová
  Současný post: komisařka pro telekomunikaci a informační společnost
  Lucembursko pošilhává po obecně žádaném postu komisaře pro vnitřní trh. Spíše dostane inovované portfolio pro inovaci a částečně oblast pro informatiku.
 • Maďarsko
  László Andor
  Současný post: ředitel v Evropské bance pro rekonstrukci a rozvoj.
 • Malta
  John Dalli
  Současný post: ministr sociálních věcí
  Má zájem o současné sociální portfolio českého komisaře Vladimíra Špidly.
 • Německo
  Günther Oettinger
  Současný post: Premiér spolkové země Bádensko-Württembergsko
  Německo chce silné ekonomické portfolio včetně dohledu na finanční trhy. Mluví se o zájmu berlínské vlády o spojení energetiky a boje proti klimatickým změnám.
 • Nizozemsko
  Svého kandidáta ještě nenominovalo.
  Neelie Kroesová, současná nizozemská komisařka pro hospodářskou soutěž, je na seznamu kandidátů. Její liberální politická strana ale není v současné vládní koalici. 
 • Polsko
  Janusz Lewandowski
  Současný post: europoslanec
  Polsko do dělá naděje na ekonomické portfolio, mohlo by usilovat o oblast rozpočtu či sociálních věcí. 
 • Rakousko
  Johannes Hahn
  Současný post: ministr pro vědu a výzkum
  Právě směrem vědy a výzkumu směřuje i zájem rakouského kandidáta.
 • Řecko
  Maria Damanakiová
  Současný post: členka řeckého parlamentu
  Zatím není jasné, o které portfolio si Řecko řekne. Damanakiová je členem parlamentního výboru pro kultur, vědu a vzdělání.
 • Rumunsko
  Dacian Ciolos
  Současný post: šéf výboru pro zemědělství úřadu prezidenta.
  O definitivní nominaci bude ale jasno až po prezidentských volbách v Rumunsku. Rumunsko zmiňovalo zájem o oblast zemědělství. To je ale v případě země, která je podezřelá ze zneužívání evropských dotací, málo pravděpodobné.
 • Slovensko
  Maroš Šefčovič
  Současný post: komisař pro vzdělávání a kulturu
  Slovensko má zájem o oblast energetiky.
 • Slovinsko
  Janez Potočnik
  Současný post: komisař pro vědu a výzkum
 • Španělsko
  Joaquín Almunia
  Současný post: komisař pro ekonomické a finanční záležitosti
  Považován za nejlepšího komisaře stávající Barrosovy komise. Současnou oblast by mohl vyměnit za vlivnou hospodářskou soutěž.
 • Švédsko
  Cecilia Malströmová
  Současný post: ministryně pro evropské záležitosti
  Švédsko, coby současná předsednická země EU, pošilhává po silnějším portfoliu, než má dnes. Zmiňována je oblast životního prostředí či rozšíření EU.

V centru pozornosti jsou především mocná ekonomická portfolia, o které usilují zejména Němci a Francouzi.

Barroso nicméně poslal do jednotlivých metropolí signál, že nehodlá podlehnout tlaku jednotlivých vlád. Jako předseda komise má suverénní právo rozhodnout, kdo jaký post získá. Komisi musí jako cele však ještě schválit Evropský parlament.

Europoslanci, kteří lační po větším vlivu, už dali najevo, že si jednotlivé kandidáty proklepnou. Vadí jim mimo jiné komunistická minulost některých z nich včetně Füleho.

Podle britských diplomatických zdrojů chce europarlametn několik „obětních beránků", které bude muset Barroso vyměnit. Před pěti lety jím byl italský kandidát Rocco Buttiliogne, kterého nakonec na nátlak europoslanců zastoupil Franco Frattini. V případě Buttiglioneho vadily jeho konzervativní názory na homosexuály a postavení žen ve společnosti.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy