Špidla exkluzivně: Jestli Füle projde? Otevřená věc

Johana Grohová, Brusel
13. 11. 2009 0:01
Odstupující český eurokomisař poskytl rozhovor Aktuálně.cz
Vladimír Špidla
Vladimír Špidla | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Vladimír Špidla není zklamaný, že nebude dalších pět let českým komisařem v Bruselu.

"Jsem příliš dlouho v politice, abych věděl, že kariéra v tomto oboru je nejistá. Každý politický úkol je na dobu určitou. Já to respektuji, vláda na to měla právo. Je to součást politického života," říká Špidla v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.

O svém nástupci, kterého vybrala Fischerova vláda, říká: "Znám pana Füleho z doby, kdy jsem byl premiérem, a měl jsem ho za kompetentního člověka. Proto byl také v relativně významných funkcích. Ale jak to bude posuzovat parlament, který se skládá z řady politických proudů, to je otevřená věc."

V Bruselu má Špidla pověst slušného člověka, odborníka a oddaného zastánce evropských sociálních vymožeností, který ale nedokázal zaujmout.

Zahraniční novináři si obvykle stěžují na Špidlovu nesrozumitelnost při rozhovorech, kdy se pouští do nečekaných historicko-sociálních exkurzí. Také Špidlovy projevy nepatří mezi nejvyhledávanější rétorická cvičení v centru evropské politiky.

Skládačka jménem Evropská unie
Skládačka jménem Evropská unie | Foto: Repro Aktuálně.cz
Rozhovor s končícím eurokomisařem:
Brusel nám nerozumí, říká Vladimír Špidla

Nejsem komunikátor

On sám v rozhovoru připustil, že "skutečně není žádný velký komunikátor", což je jedna z výtek, které se na jeho adresu ozývají nejčastěji také z diplomatických a politických pater v Česku i v Bruselu.

"Když se ale podívám, co bylo o mé práci publikováno, tak je to takových tři sta stránek v nejprestižnějších denících Evropy. A nebyl jsem v nich rozšlapán jako někdo nekompetentní," odpovídá na kritiku.

O své další budoucnosti zatím jasno nemá. Na otázku, zda bude chtít dál jinak pracovat pro Evropskou unii, anebo se vrátí do české politiky, odpověděl složitě a obecně. Říká, že chce "dál rozvíjet evropský sociální model a zároveň i potenciál České republiky, aby lépe těžila ze svého členství v Unii". Jak přesně a na jaké pozici toho hodlá dosáhnout, ale zatím neví.

Jednu z alternativ je nabízená kandidatura do Senátu, kterou mu jako náhradu nabízí předseda ČSSD Jiří Paroubek. Špidla ji zatím neodmítl ani nepřijal.

Přímo v komisi nezůstanu

V Evropské komisi na jiné pozici nicméně nezůstane. "Je pravda že mám zájem o politický kontakt s komisí, aby zkušenosti, které jsem získal, mohly sloužit dalšímu vývoji. Ale představu, že bych mohl pracovat jinak v komisi, tak tu jsem neměl. Spíš počítám s tím, že bych se účastnil práce některých nadací či nevládních organizací," říká.

Na rozdíl od svých spolustraníků v ČSSD se opatrně vyjadřoval i na téma české výjimky z Listiny základních práv, jež je součástí Lisabonské smlouvy. Podle něho se dodatečným požadavkem o výjimku Česká republika oslabila jak diplomaticky, tak v oblasti sociálních práv.

Klíčové ale podle něho bylo to, že se nakonec podařilo získat podpis českého prezidenta a smlouva byla definitivně ratifikována.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 15 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy