reklama
 
 

EP nechce komisaře s rudou minulostí. Má Füle problém?

19. 11. 2009 13:00
Největší frakce EPP "nehodlá odměňovat lidi, kteří si zadali s nedemokratickými režimy"

Brusel - Největší frakce v Evropském parlamentu prohlásila, že jakýkoliv kandidát na post eurokomisaře s komunistickou minulostí nezíská její podporu.

Středo-pravicová Lidovecká frakce (EPP) nebude vítat ani kandidáty, kteří v minulosti  působili v nedemokratických vládách či politických uskupení.

"Kandidáti na komisaře za žádných okolností nesmí být spojováni s represivními režimy a nesmí vykázat účast v nedemokratických vládách nebo politických hnutí," stojí v prohlášení EPP, jež má v europarlamentu 286 křesel z 736.

Podle konzervativců je důležité vědět, které funkce daný komisař zastával v době, kdy "disidenti kvůli svým politickým názorům byli vězněni či dokonce zabíjeni".

"Nehodláme odměňovat kolaboranty komunistických režimů," prohlásil na tiskové konference německý europoslanec Manfred Weber. "Bude se to také týkat Massima D'Alemy, pokud bude nominován," dodal Weber.

O bývalém italském premiérovi D'Alemovi se mluvilo jako o možném kandidátovi na post šéfa diplomacie EU. Jeho členství v Italské komunistické straně však leží v žaludku právě konzervativní části EP.

Podle kyperského europoslance Ioannise Kassoulidese se to ale netýká jen italského kandidáta.

Kassoulides dále řekl, že se nebude jednat o žádnou "lustraci" osobní politické minulosti, jelikož by se "jisté osoby s maoistickou minulostí" mohly dostat do problémů.

Jeho poznámku server Euobserver interpretuje jako narážku na Josého Manuela Barrosu, který byl v 70. letech předsedou tehdy zakázané maoistické komunistické strany (Portugalská komunistická strana pracujících - Revoluční hnutí strany proletariátu).

"Nebude to žádný hon na čarodějnice," vysvětloval Kassoulides. EPP nebude po kandidátech žádat žádné lustrační potvrzení o tom, že nebyli členy komunistické strany. "Máme na mysli pouze případy, kdy to bije do očí," dodal.

Lednové grilování 

Slyšení komisařů začne 11. ledna. Po celé dva týdny budou kandidáti představovat své vize pro portfolia. Pokud nenastanou nějaké komplikace, samotná volba proběhne na konci ledna.

Dnešním prohlášením podle Euobserveru EPP dává najevo, do jaké míry chce mít vliv na složení Komise. Europoslanci sice nemohou žádného kandidáta na post komisaře vetovat, ale mohou později donutit šéfa EK Barrosa, aby jej odvolal. Jako už tak ostatně učinili v roce 2004 v případě italského komisaře. 

Někdejší členství v KSČ českého kandidáta na eurokomisaře Štefana Füleho, nyní ještě ve funkci ministra pro evropské záležitosti, se nelíbilo některým členům ODS.

"Pan ministr se chce ještě před slyšením sejít se všemi relevantními aktéry, vysvětlit jim svoji vizi a informovat je o práci v diplomacii," řekla Aktuálně.cz mluvčí Štefana Füleho Marie Faturová a dodala, že pan ministr nebude mít problém zodpovědět během slyšení "otázku na jakékoli téma".

autor: Naďa Straková | 19. 11. 2009 13:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama