EP nechce komisaře s rudou minulostí. Má Füle problém?

Naďa Straková
19. 11. 2009 13:00
Největší frakce EPP "nehodlá odměňovat lidi, kteří si zadali s nedemokratickými režimy"

Brusel - Největší frakce v Evropském parlamentu prohlásila, že jakýkoliv kandidát na post eurokomisaře s komunistickou minulostí nezíská její podporu.

Středo-pravicová Lidovecká frakce (EPP) nebude vítat ani kandidáty, kteří v minulosti  působili v nedemokratických vládách či politických uskupení.

"Kandidáti na komisaře za žádných okolností nesmí být spojováni s represivními režimy a nesmí vykázat účast v nedemokratických vládách nebo politických hnutí," stojí v prohlášení EPP, jež má v europarlamentu 286 křesel z 736.

Podle konzervativců je důležité vědět, které funkce daný komisař zastával v době, kdy "disidenti kvůli svým politickým názorům byli vězněni či dokonce zabíjeni".

"Nehodláme odměňovat kolaboranty komunistických režimů," prohlásil na tiskové konference německý europoslanec Manfred Weber. "Bude se to také týkat Massima D'Alemy, pokud bude nominován," dodal Weber.

I šéf Evropské komise José Manuel Barroso byl v mládí členem komunistické strany
I šéf Evropské komise José Manuel Barroso byl v mládí členem komunistické strany | Foto: Naďa Straková

O bývalém italském premiérovi D'Alemovi se mluvilo jako o možném kandidátovi na post šéfa diplomacie EU. Jeho členství v Italské komunistické straně však leží v žaludku právě konzervativní části EP.

Podle kyperského europoslance Ioannise Kassoulidese se to ale netýká jen italského kandidáta.

Kassoulides dále řekl, že se nebude jednat o žádnou "lustraci" osobní politické minulosti, jelikož by se "jisté osoby s maoistickou minulostí" mohly dostat do problémů.

Jeho poznámku server Euobserver interpretuje jako narážku na Josého Manuela Barrosu, který byl v 70. letech předsedou tehdy zakázané maoistické komunistické strany (Portugalská komunistická strana pracujících - Revoluční hnutí strany proletariátu).

"Nebude to žádný hon na čarodějnice," vysvětloval Kassoulides. EPP nebude po kandidátech žádat žádné lustrační potvrzení o tom, že nebyli členy komunistické strany. "Máme na mysli pouze případy, kdy to bije do očí," dodal.

Lednové grilování 

Slyšení komisařů začne 11. ledna. Po celé dva týdny budou kandidáti představovat své vize pro portfolia. Pokud nenastanou nějaké komplikace, samotná volba proběhne na konci ledna.

Český kandidát na eurokomisaře Štefan Füle je připraven zodpovědět otázku na jakékoli téma
Český kandidát na eurokomisaře Štefan Füle je připraven zodpovědět otázku na jakékoli téma | Foto: Ludvík Hradilek

Dnešním prohlášením podle Euobserveru EPP dává najevo, do jaké míry chce mít vliv na složení Komise. Europoslanci sice nemohou žádného kandidáta na post komisaře vetovat, ale mohou později donutit šéfa EK Barrosa, aby jej odvolal. Jako už tak ostatně učinili v roce 2004 v případě italského komisaře. 

Někdejší členství v KSČ českého kandidáta na eurokomisaře Štefana Füleho, nyní ještě ve funkci ministra pro evropské záležitosti, se nelíbilo některým členům ODS.

"Pan ministr se chce ještě před slyšením sejít se všemi relevantními aktéry, vysvětlit jim svoji vizi a informovat je o práci v diplomacii," řekla Aktuálně.cz mluvčí Štefana Füleho Marie Faturová a dodala, že pan ministr nebude mít problém zodpovědět během slyšení "otázku na jakékoli téma".

 

Právě se děje

před 31 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy