Dillí - Soud v bývalé barmské metropoli Rangúnu dnes vynesl rozsudky nad 14 prodemokratickými aktivisty. Za účast na protivládních protestech z loňského září dostal každý z nich trest v délce až 65 let.
Agentuře Mizzima to potvrdila matka jedné z odsouzených.
"Neptejte se mě, jak se cítím. Nechci o tom mluvit, ale je to, jako kdybych se dívala na nějaký špatně zrežírovaný film, v němž sled událostí nemá žádnou logickou spojitost s jednotlivými scénami," řekla zpravodajům Mizzimy Nyunt Nyunt Kyi.
Odsouzené laureátky
Mezi odsouzenými jsou i Nilar Thein a Su Su Nway, dvě ze tří spoludržitelek letošní ceny Homo Homini, kterou česká nevládní organizace Člověk v tísni každoročně uděluje osobnostem, jež se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů.
Min Ko Naing, který stejnou cenu dostal v roce 2000, zatím odsouzen nebyl, přestože byl mezi prvními, koho loni v srpnu barmské úřady zatkly.
Stalo se tak poté, co spolu s dalšími bývalými studentskými aktivisty ze skupiny Generace 88 uspořádal protestní pochod ulicemi Rangúnu krátce poté, co junta nechala prudce zvýšit ceny pohonných hmot.
Protesty postupem času nabraly na síle a přerostly v otevřené vystoupení proti juntě. Pro účast mnichů nosících typická tmavě červená roucha se jim začalo přezdívat Šafránová revoluce.
Vojenská vláda nechala na konci září demonstrace brutálně rozehnat, podobně, jako to učinila při vůbec největší vlně protestů v roce 1988. Přes přísliby, jež junta následně dala mezinárodnímu společenství, zůstávají v barmských žalářích stovky politických vězňů.