Bangkok/Rangún - Po deváté hodině ani na krok z domu. Takové řešení vymysleli barmští generálové, když se dnes radili, jak naložit s pokračujícími protesty. Ty pokračují v Barmě již druhým týdnem. Organizované jsou mnichy a jejich sympatizanty z řad široké veřejnosti proti tamní vojenské vládě.
Agentura Reuters uvedla s odvoláním na diplomatické zdroje v Rangúnu, že junta se v novém hlavním městě Naypyidaw, 450 kilometrů na sever od Rangúnu, radila, jak na nejnovější vývoj v zemi reagovat.
A kromě zákazu vycházení mezi devátou večerní a pátou ranní ještě přidali generálové zákaz srocování. Nesmí se tak na veřejnosti shromáždit více než pět lidí. A tato opatření mají platit následujících 60 dní.
Oznámila to agentura AP, podle níž byl zákaz vycházení a shromažďování vyhlášen tlampači projíždějícími ulicemi Rangúnu a Mandalaje.
V ulicích Rangúnu, který včera zažil stotisícovou demonstraci, se dnes objevili ozbrojení policisté a vojáci.
Po městě také jezdily nákladní vozy, které pomocí amplionů varovaly veřejnost, že účastníci pochodů se vystavují hrozbě odvetných "zákonných opatření".
ON-LINE ROZHOVOR: Barmánci se bouří. Zeptejte se studenta z Barmy proč
Ani to ale nezabránilo tisícům lidí, aby již osmý den po sobě vyšli hromadně do ulic a dožadovali se politických změn v zemi. V čele pochodu šlo deset tisíc mnichů skandujících "demokracie, demokracie".
Obávaná 22. divize míří do Rangúnu
To, co původně začalo jako protest proti prudkému zdražení pohonných hmot, v posledních dnech definitivně přerostlo v otevřený boj proti diktatuře.
Zástupci mnišské obce, která se v Barmě těší mimořádné úctě, už dali najevo, že své protesty neukončí, dokud nenáviděný vojenský režim nepadne.
V souvislosti s eskalací protestů ale narůstají obavy z možného opakování událostí v roce 1988, kdy junta brutálně zakročila proti vlně masových pouličních protestů za obnovení demokracie v zemi a zmasakrovala při tom na tři tisíce lidí.
ČTĚTE VÍCE: Místo demokracie dávky ze samopalu
Zástupci povstaleckého Karenského národního svazu (KNU), který proti barmské juntě vede ozbrojený boj, dnes také oznámili, že jednotky obávané 22. divize, která před 19 lety stála v čele vojenského zásahu proti demonstrantům, byly odvolány z Karenského státu do Rangúnu.
"Máme důvod se domnívat, že chtějí vojáky použít stejně jako v roce 1988," uvedl pro agenturu Reuters plukovník Nerda Mya z KNU.
Su Ťij opět ve vězení?
Agentura Reuters také s odvoláním na dobře situovaný zdroj uvedla, že vůdkyně opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD) Aun Schan Su Ťij byla ze svého domu přemístěna do nechvalně známé věznice Insein.
V sobotu se tato ikona boje za obnovu demokracie v Barmě poprvé od května 2003 objevila na veřejnosti, když vyšla před svůj rangúnský dům, v němž je v posledních letech držena v naprosté izolaci, a v tichosti pozdravila procesí mnichů, které procházelo kolem.
Od té chvíle je pro veřejnost její ulice opět zcela uzavřena a hlídkují na ní zásahové jednotky v plné zbroji.
Podle pozorovatelů by mohlo jít ze strany barmské vlády o pokus zbavit demonstrující masy jakékoli možnosti kontaktu s osobou, která je pro většinu demokraticky smýšlejících Barmánců jediným skutečně legitimním vůdcem v zemi.
NLD drtivě zvítězila v posledních svobodných volbách v roce 1990, junta ale výsledky hlasování prohlásila za neplatné.