Volant a pedál kamionu. Evropu zasáhla zatím nepoznaná zbraň, terorista před smrtí střílel z pistole

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 15. 7. 2016 8:34
Není zatím jasné, zda se útočník hlásil k Islámskému státu či zda byl inspirován jeho ideologií a propagandou. Dosavadní fakta ale hovoří pro tuto variantu. Snažil se z kabiny i střílet, policisté ve voze našli granáty.
Kamión, kterým terorista vraždil v Nice.
Kamión, kterým terorista vraždil v Nice. | Foto: Reuters

NiceTerorista tentokrát neměl výbušniny na sobě, ale držel v rukou volant.

Podle zatím nepotvrzených zpráv řídil kamion, který najížděl do lidí na promenádě v Nice, jedenatřicetiletý Francouz tuniského původu. Podle deníku Le Monde jde o občana Tuniska, žijícího ve Francii.

Policii byl znám kvůli drobným kriminálním deliktům, zřejmě ale nebyl na seznamu potenciálně nebezpečných radikálů. Jeho doklady ležely v kamionu, dosud si ale vyšetřovatelé nejsou jisti, zda tento muž skutečně seděl za volantem..

Z kabiny střílel z pistole krátce před tím, než jej policisté zastřelili. Přední sklo kamionu je proděravelé kulkami.

Policisté našli ve voze granát. Deník Le Figaro na své webové stránce píše, že nebyl funkční.

Není zatím jasné, zda se hlásil k Islámskému státu či zda byl inspirován jeho ideologií a propagandou. Dosavadní fakta ale hovoří pro tuto variantu.

Islámský stát vyzývá své stoupence, aby vraždili Evropany, kdekoliv se k tomu naskytne příležitost, a jednali na vlastní pěst.

Úmyslné najetí do davu v Evropě zatím k taktice teroristů nepatřilo. Z minulosti zná něco podobného Izrael, kde útočníci využili k útoku na civilisty dodávky nebo bagr.

V roce 2009 najel muž s autem do davu v nizozemském Apeldoornu, kde se pochodu účastnila nizozemská královská rodina. Nizozemec usmrtil osm lidí a o den později sám zemřel, takže policie neobjasnila jeho motiv. Spekulovalo se o tom, že chtěl připravit o život královnu Beatrix.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Islámský stát v Iráku a Sýrii používá kamiony, cisterny a dodávky naplněné výbušninami. Mrazicí vůz explodoval před dvěma týdny v centru Bagdádu a připravil o život téměř tři stovky lidí.

Předchozí atentáty v Evropě spáchali radikálové, kteří se narodili ve Francii nebo Belgii, ale pocházejí ze severní Afriky.

Bratři Kouachiové (loni v lednu stříleli v redakci listu Charlie Hebdo) byli alžírského původu, teroristé z Paříže z loňského listopadu a z Bruselu z letošního března pocházeli z Maroka.

Analytické centrum Soufan Group na konci roku 2015 zveřejnilo odhad počtu zahraničních bojovníků v Sýrii a Iráku. Došlo k číslu zhruba 30 tisíc, započítává však i ty, kteří se připojili k Frontě al-Nusrá a dalším seskupením.

Největším dodavatelem je podle analýzy jednoznačně Tunisko. I džihádistům odešlo šest tisíc tuniských mužů. Je paradoxem, že velkým zásobovatelem válečníků pro IS je nejsekulárnější arabská země.

Francouzů odešlo bojovat do Iráku a Sýrie přes dva tisíce. Z toho několik stovek právě z Nice a okolí, upozorňuje agentura Reuters. Mezi francouzskými radikály mají velké zastoupení zradikalizovaní konvertité, kteří přestoupili na islám v dospělosti.

"Ani datum, ani místo činu není náhodné," řekl serveru France-Info bývalý pracovník francouzské rozvědky Claude Moniquet s tím, že Nice paří k regionům s vysokou aktivitou džihádistů.

Francie si přitom na začátku týdne oddechla, že přečkala bez útoku měsíc trvající mistrovství Evropy ve fotbale.

 

Právě se děje

Další zprávy