Dívka nahlásila osahávání, tak ji svázali a upálili. Teď útočníci dostali trest smrti

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 10. 2019 10:04
Osmnáctiletá studentka Nusrat Džahan Rafiová si stěžovala, že ji sexuálně obtěžuje ředitel její školy. Dokonce se ji měl pokusit znásilnit. Když si ale byla stěžovat na jeho chování na policii, zaplatila za to životem. Skupina lidí ji poté na střeše školy upálila. Případ, který otřásl Bangladéší, ve čtvrtek skončil. Celkem šestnáct lidí dostalo u soudu trest smrti.
Ředitel školy v doprovodu policistů po vynesení rozsudku.
Ředitel školy v doprovodu policistů po vynesení rozsudku. | Foto: Reuters

Celý případ začal letos v březnu, kdy si ředitel islámské náboženské školy na jihovýchodě Bangladéše zavolal k sobě do kanceláře studentku Rafiovou. Dívka z ní po pár minutách utekla, protože se jí ředitel Siraj Ud Doula nevhodně dotýkal. Podle bangladéšského deníku Dhaka Tribune to nebylo poprvé.

Rafiová se po tomto incidentu rozhodla promluvit. Šla na policii i přesto, že běžně ženy v Bangladéši podobné útoky nehlásí. 

Policisté však rozrušené dívce řekli, že "o nic nejde". Celý výslech si také nahráli na mobil. Jenže video později uniklo na internet a rozšířilo se mezi lidmi, píše indická televize NDTV.

Pro ředitele Doulu to nebylo poprvé, co ho někdo obvinil ze sexuálního obtěžování. Tentokrát se ale za dívku postavila část veřejnosti a spustila podpisovou akci, která vedla až k zatčení ředitele, uvádí arabská televize Al Jazeera.

Existovali ale i jeho podporovatelé. Někteří lidé, včetně studentů školy nebo místních politiků, pořádali protesty za propuštění Douly. Jiní se podle vyšetřovatelů rozhodli pomoci řediteli na přímo a na jeho příkaz zosnovali plán na zavraždění Rafiové.

Budu bojovat do posledního dechu

Jedenáct dní po nahlášení osahávání čekaly Nusrat Džahan Rafiovou závěrečné zkoušky. Z obavy o její bezpečnost ji chtěl doprovodit do školy její bratr. Jenže do budovy ho ochranka nevpustila. "Kdyby mě nezastavili, tak by se něco takového mé sestře nestalo," uvedl později podle britské stanice BBC.

Rafiovou ve škole oslovila spolužačka s tím, aby se s ní vydala na střechu, kde někdo bije jednu z jejích kamarádek. Tam na ni ale čekala skupina lidí v burkách, kteří po ní chtěli, aby stáhla obvinění ředitele. Když odmítla, svázali jí ruce a nohy pomocí šátků, polili její tělo petrolejem a zapálili ji. Její smrt měla vypadat jako sebevražda. 

Když útočníci ze střechy utekli, Rafiová se z posledních sil dokázala vyprostit z ohořelých šátků a sama ze střechy unikla. Protože se bála, že nepřežije, popsala ještě v sanitce svému bratrovi, co se stalo a kdo se ji pokusil zabít. Bratr její výpověď nahrál na mobil.

"Učitel se mě dotýkal, budu bojovat do posledního dechu," cituje její slova BBC.

Rafiová, která měla popáleniny na 80 procentech těla, žila ještě další čtyři dny. Jejího pohřbu se zúčastnily tisíce lidí.

Politická ochrana násilníka

Smrt osmnáctileté studentky vyvolala v zemi masové protesty lidí, kteří volali po spravedlivém procesu. I proto soud rozhodl velice rychle a 16 lidí, kteří byli do vraždy přímo či nepřímo zapleteni, dostalo nejvyšší možný trest oběšení. 

Mezi odsouzenými jsou kromě ředitele školy i další učitelé, spolužáci Rafiové nebo místní politici z vládnoucí strany Lidová liga, kteří se snažili ředitele ochránit. Dvanáct z nich se k činu přiznalo, ostatní včetně ředitele ale vinu odmítají a chtějí se odvolat.

Policejní vyšetřování odhalilo rozsáhlé spiknutí, které potvrdili někteří obvinění i během procesu. Vypověděli například, že ředitel jim "řekl, aby na Rafiovou zatlačili a ona stáhla obvinění, anebo ji zabili, pokud by odmítla," citovala jednoho z obviněných NDTV. Ukázalo se také, že policie na přání politiků šířila lživou zprávu, že šlo o sebevraždu.

"Celá země viděla, co se stalo mojí dceři. Byla to nevinná dívka a byla brutálně zavražděna kvůli svému odhodlanému postoji proti bezpráví," řekl den před verdiktem otec dívky AKM Musa Manik.

Rodina zavražděné při převozu odsouzených od soudu.
Rodina zavražděné při převozu odsouzených od soudu. | Foto: Reuters

Sexuální násilí v Bangladéši

Sexuální násilí na ženách je v Bangladéši běžné. Loňská studie mezinárodní neziskové organizace Action Aid odhalila, že například až 80 procent pracovnic v oděvních továrnách se s obtěžováním přímo setkalo nebo bylo jeho svědkem. Málokterá žena z obav o postoj společnosti, nebo dokonce kvůli hrozbě útoků ohlásí případ na policii.

Po smrti Rafiové se však vedení 27 tisíc bangladéšských škol rozhodla udělat krok k prevenci sexuálního násilí. Chtějí, aby vznikly speciální komise, které se budou zabývat případnými obviněními.

Podobný krok nařídil všem vzdělávacím institucím už před deseti lety bangladéšský nejvyšší soud. Ve školách měla vzniknout centra, kde by studenti s podobnými problémy vyhledali pomoc. Podle stanice BBC je ale zřídilo jen pár škol.

Video: Chceme spravedlnost, křičely ženy na pohřbu zabité studentky v Afghánistánu

V neděli měla v Kábulu pohřeb zavražděná studentka, kterou minulý týden dav mužů za údajné spálení Koránu lynčoval. Pohřbu se zúčastnily stovky aktivistek, které protestovaly proti násilí na ženách. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy