"Nebudete s námi zacházet jako s majetkem." Indické muslimky se můžou lépe bránit proti rozvodu

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
22. 8. 2017 20:00
Muslimským mužům v Indii už nestačí k rozvodu s jejich manželkou jen vyslovit tři slůvka. Indický nejvyšší soud v úterý rozhodl, že takzvaný snadný rozvod je protiústavní. Pro řadu muslimských žen je to velké vítězství. Jejich práva ale v zemi pořád zůstávají obrovským problémem. Dokazují to četné případy znásilnění nebo domácího násilí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

DillíIndický nejvyšší soud zrušil platnost muslimské praxe, podle níž se muži mohli platně rozvést jednoduše tím, že třikrát po sobě zopakovali slovo rozvod.

Islámský výraz pro rozvod - talák - dlouho znamenal pro muslimské ženy v Indii něco jako slova kletby.

Ve vteřině se mohly kvůli němu ocitnout bez domova.

Stačil jediný telefonát, e-mail, dopis nebo jen zpráva na Facebooku, aby mohli jejich manželé právoplatně a okamžitě ukončit manželský svazek. Podle islámských duchovních jim to povolovala jejich víra.

Za zrušení tisícileté a velmi kontroverzní tradice snadného rozvodu bojovaly muslimské ženy v Indii několik desítek let.

Před pár lety vznikla dokonce organizace Hnutí indických muslimských žen (BMMA), která kromě této praxe bojuje také proti mnohoženství (polygamii).

V Indii si totiž muslimové můžou vzít až čtyři manželky najednou.

Členky BMMA provedly průzkum, který v roce 2007 na vzorku 500 žen ukázal, že přes 75 procent z nich bylo rozvedeno pomocí kouzelného slůvka "talák".

Navíc popsaly 100 případů žen, které žily po rozvodu v naprostém osamění a bez prostředků. 

Aktivistky nasbíraly 50 000 podpisů a žádaly vysoce postavené indické politiky včetně premiéra, aby proti praxi snadného rozvodu vystoupili.

Základní práva platí i pro ženy

Až loni se však objevila žena, která dokázala tuto kletbu zlomit.

Na indický ústavní soud se loni obrátila 35letá Šarája Banová, se kterou se manžel po 15 letech rozvedl skrze dopis.

Zpráva o rozvodu se k ní dostala ve chvíli, kdy byla mimo město na návštěvě svých rodičů. Ve vteřině ztratila možnost vrátit se do svého domu, ale i právo starat se o své dvě děti.

Před soudem označila tento tradiční způsob rozvodu za "nezákonný, protiústavní, diskriminační a proti moderním zásadám rovnosti pohlaví", cituje ji britská stanice BBC.

Na rozdíl od žen s podobným příběhem, které si stěžovaly u duchovních představitelů, Šarája napadla svůj rozvod u soudu s tím, že byla porušena její základní práva.

Indická ústava základní lidská práva garantuje. Případem Šaráji Banové se proto začal zabývat tamní ústavní soud.

V úterý nakonec rozhodl v její prospěch a platnost snadného rozvodu u muslimů na území Indie zrušil.

"Trojnásobný talák porušuje korán i šaríu. Neměl by být součástí náboženské praxe, jde proti ústavní morálce," prohlásil senát pěti soudců, který je nejvyšší soudní instancí v Indii.

Takzvaný snadný rozvod už je zakázaný ve 22 muslimských zemích. V Indii ale doposud platil. 

Jeho zrušení zabrání podle Šaráji Banové muslimským mužům "zacházet s ženami jako s majetkem". 

Láska, nebo džihád?

Řada jiných křiklavých nerovností v manželství ale v Indii dál přetrvává.

Stejný nejvyšší soud, který rozhodl o nezákonnosti trojnásobného taláku, zneplatnil podle informací britského listu Guardian sňatek dvou lidí jen na základě žádosti otce nevěsty.

Pár měsíců po svatbě tak musela 24letá novomanželka Hadía Ašokanová na žádost otce opustit manžela a nastěhovat se zpět do domu rodičů.

Tam nyní žije prakticky v domácím vězení. Nemá kontakt s vnějším světem ani přístup k internetu. Před dveřmi ji hlídá skupina policistů.

A to jen proto, že pochází z hinduistické rodiny, ale konvertovala k islámu a provdala se za muslima. 

V Indii se totiž šíří obavy, že muslimští muži nutí hinduistky ke změně víry a k manželství. Proto indický nejvyšší soud rozhodl, že případ Hadíi musí prošetřit protiteroristický úřad.

Porod v deseti letech

Porušování ženských práv v Indii se ale zdaleka netýká jen tamních muslimek, které tvoří 15 procent populace.

Pozornost mezinárodní veřejnosti nedávno připoutal příběh teprve desetileté indické dívky. Přestože otěhotněla při znásilnění, úřady jí zakázaly potrat. 

Minulý týden proto porodila císařským řezem dítě, které úřady nabídly k adopci. Dívka ani neví, že byla těhotná a porodila dítě. Rodiče ji přesvědčili, že měla problémy s ledvinami a podstoupila kvůli nim operaci.

Indické zákony zakazují umělé přerušení těhotenství po 20. týdnu, pokud není vážně ohroženo zdraví matky nebo plodu.

Nezáleží přitom na tom, kolik let je nastávající matce nebo jestli se stala obětí znásilnění či sexuálního zneužívání.

Nejsme Popelky

V roce 2012 označili odborníci na genderovou rovnost Indii za zemi s nejhoršími podmínkami pro ženy.

Důvodem je rozšířené sexuální násilí, ale taky nerovné postavení ve společnosti. Netýká se to jen tradičních či nábožensky konzervativních komunit v odlehlých oblastech země.

Když si na začátku srpna mladá Indka jménem Varnika Kunduová stěžovala, že se jí v noci krátce po půlnoci, když se ve svém voze vracela domů, pokoušeli unést neznámí muži, dočkala se nečekané reakce.

Její případ okomentoval i vysoce postavený indický politik. Vyjádřil překvapení, co mladá žena v tak pozdní hodinu vůbec dělala venku.

"Dívka by neměla být po půlnoci venku. Proč někam jela tak pozdě v noci?" ptal se v rozhovoru pro místní noviny.

Na sociálních sítích v Indii se okamžitě strhla lavina. Pod hashtagem "nejsem Popelka" (#AintNoCinderella) sdílejí mladé Indky fotografie, jak si užívají nočního života.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy