Trička měla oslavovat nezávislost žen. Ušily je Bangladéšanky za 13 korun na hodinu

Jana Václavíková
2. 3. 2019 19:02
Heslo "Girl Power" má oslavovat sebevědomí, nezávislost a sílu žen. Bílá trička s tímto nápisem, která se ještě nedávno prodávala v Británii v rámci charitativní akce a nosí je i celebrity, byla ale vyráběna v textilní továrně v Bangladéši. Ušily je ženy, jež v některých případech pobírají v přepočtu pouhých 13 korun na hodinu.
Protesty v Bangladéši z ledna 2019 kvůli nízkým mzdám.
Protesty v Bangladéši z ledna 2019 kvůli nízkým mzdám. | Foto: ČTK

V lednu byly ulice Bangladéše plné protestujících zaměstnanců a zaměstnankyň textilních továren, kteří usilovali o zvýšení minimální mzdy a o zlepšení pracovních podmínek. Policisté proti tisícům demonstrantů použili vodní děla a slzný plyn. Jeden člověk přišel o život, když ho zasáhl gumový projektil.

Řada z protestujících dělníků posléze přišla o místo.

V jedné z těchto továren přitom vznikla i trička, která na svém e-shopu prodávala britská firma F=. Nesou slogan "Girl Power" (v překladu "Síla žen"). Ušily je ale bangladéšské ženy ze společnosti Dird Composite Textiles, které si kromě nízkých mezd mnohdy stěžují i na obtěžování nebo výhrůžky v práci. Stovka zaměstnankyň této továrny byla propuštěna po lednových protestech, ačkoliv to bangladéšská firma popírá. Se zjištěním přišel britský deník The Guardian.

Trička stála 28 britských liber, tedy v přepočtu více než osm set korun. Zhruba třetina z jejich ceny putovala na podporu vzdělání a gramotnosti afrických dětí. Dostávala je nezisková organizace, která jim například zdarma zpřístupňuje knihy v digitální podobě.

Jakmile deník The Guardian zveřejnil svá zjištění, firma F=, kterou založily dvě sestry, stáhla trička z prodeje. V tiskovém prohlášení uvedla, že dodavatele oblečení prověřovala.

"Bílá trička (…) vyrobila značka Stanley/Stella, kterou jsme vybraly po měsících zjišťování. Hledaly jsme společnost, která má nejlepší prověření v udržitelnosti a dobrých pracovních podmínkách," stojí ve vyjádření.

Značka Stanley/Stella na sebe strhla negativní pozornost už koncem ledna, kdy taktéž deník The Guardian odhalil, že její trička hudební skupiny Spice Girls vyráběli bangladéšští zaměstnanci za deset korun na hodinu a byli nuceni pracovat i šestnáct hodin denně. Výdělek z prodeje byl přitom určen pro charitativní organizaci Comic Relief, která prostřednictvím zábavního televizního pořadu vybírá peníze na projekty podporující sociální spravedlnost.

V jednom případě pracovnice továrny, kde se vyráběla trička pro hudební skupinu, dokonce vypověděla, že byla bita a manažeři jí vyhrožovali smrtí, pokud by se zúčastnila lednových protestů. Manažeři jí údajně říkali, že bude "zabita a její tělo bude hozeno do kartonové krabice". Nakonec jí firma musela zaplatit odškodné ve výši 18 tisíc korun.

Nejde přitom o jediné spojení s kapelou Spice Girls. Trička s nápisem "Girl Power" nosí kromě britské televizní moderátorky Holly Willoughbyové i jedna z bývalých členek skupiny Emma Bunton.

Lednové protesty v Bangladéši ovšem nezůstaly bez odezvy. Díky nim byla minimální mzda zvýšena na 2100 korun měsíčně. To je sice jen polovina toho, co protestující požadovali, jde však o první zvýšení mezd od roku 2013.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy