Manáma - Soud v bahrajnské metropoli Manáma dnes zakázal hlavnímu opozičnímu hnutí Vifák činnost na tři měsíce. Podle soudců je to trest za porušení zákona o shromažďování, avšak většina agentur verdikt spojuje s blížícími se parlamentními volbami. Budou se konat 22. listopadu a šíitský Vifák tak do nich nebude moci zasáhnout.
Jeho vedení ale už nedávno ohlásilo, že hnutí bude volby bojkotovat, protože vládní sliby o usmíření se šíity jsou plané.
Bahrajnu vládne král ze sunnitského rodu Chalífů, ale země má také volený čtyřicetičlenný parlament. Ve volbách v roce 2010 v něm Vifák získal 18 mandátů.
V Bahrajnu žije asi 1,2 milionu lidí, z nichž většina vyznává šíitský islám. Přesto mu vládnou sunnité, zatímco šíité pravidelně poukazují na údajný útlak. Za protesty, které se v Bahrajnu v roce 2011 konaly podobně jako v jiných arabských státech, byli právě šíité, kteří požadovali politické a sociální reformy. Při policejních zásazích zahynulo několik desítek lidí a blok Vifák pak vystoupil z parlamentu a začal bojovat za ustavení "skutečné konstituční monarchie".
Král šajch Hamad bin Ísá Chalífa požádal o pomoc ostatní země Perského zálivu, které pak vyslaly své vojáky, aby pomohli udržet klid. Nejvíc jich bylo ze Saúdské Arábie, která z podněcování nepokojů v Bahrajnu obvinila šíitský Írán. Bahrajnská opozice ale přítomnost cizích vojsk označuje za intervenci. Mnoho bahrajnských šíitů skončilo ve věznicích a stojí nyní před soudy.