Bagdád hostí "summit prázdného žvanění", začal výbuchem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 3. 2012 17:06
Hlavním tématem summitu Ligy arabských států je Sýrie, ta se jednání neúčastní
Irácký premiér Núrí Málíkí během zasedání.
Irácký premiér Núrí Málíkí během zasedání. | Foto: Reuters

Bagdád - V irácké metropoli se koná summit Ligy arabských států (LAS) věnovaný hlavně Sýrii. Hned na úvod ho ale poznamenaly problémy.

Schůzka začala s tříhodinovým zpožděním, přijelo na ni jen devět hlav států z 22 členských zemí organizace a v době jejího zahájení dopadla poblíž místa konání v opevněné "zelené zóně" raketa, oznámila agentura Reuters. Vybuchla u budovy íránské ambasády, nikdo ale nebyl zraněn, řekl jí irácký bezpečnostní zdroj.

Dvě další rakety zasáhly západní okraj centrálního Bagdádu, navzdory mimořádným bezpečnostním opatřením v metropoli. Ve městě bylo nasazeno 100 tisíc dodatečných příslušníků bezpečnostních sil, ulice jsou uzavřeny a platí zákaz jízdy vozidel.

Asad přijet nesmí

Summit LAS ovládají rozdílné přístupy ke krizi v Sýrii, odrážející širší regionální rivalitu mezi sunnitskými Araby a šíitskou mocností Íránem.

V Bagdádu se arabský summit koná po 20 letech a hostitelská irácká vláda touží jeho uspořádáním jasně ukázat, že se země už zotavila z chaosu a americké okupace a po letech izolace se může znovu zařadit do hlavního arabského proudu. Syrské téma ale zastínilo její snahy o respekt u ostatních arabských států, které jsou vůči šíitské vládě v Bagdádu hluboce podezřívavé kvůli jejím vztahům s Íránem.

Tak vypadají útoky v Iráku. (Archivní foto)
Tak vypadají útoky v Iráku. (Archivní foto) | Foto: Reuters

Syrský prezident Bašár Asad se vrcholné schůzky zúčastnit nesmí, protože LAS loni pozastavila Sýrii členství v organizaci. Syrské vedení nebylo do Bagdádu pozváno, téma Sýrie přesto ovládne tento "summit prázdného žvanění", napsal syrský vládní list As-Saura.

Jako host je na summitu přítomen i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Do Bagdádu přijel ve středu večer i súdánský prezident Umar Bašír, na kterého vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu. Irák není signatářem ICC, teoreticky tedy není povinen mu Bašíra vydat.

Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí přiznal médiím, že summit nepřinese k Sýrii "nic nového", pouze doplní pokračující mezinárodní diplomatické úsilí o řešení syrské krize.

Vyzbrojení povstalců

Vzhledem k rozdílným názorům na míru intervence s cílem zastavit krveprolévání v Sýrii, jež si za více než rok protestů vyžádalo už přes 9000 mrtvých, připravili arabští ministři zahraničí během středečního setkání šéfům svých států jen obecnější návrh závěrečné deklarace.

Arabské státy Perského zálivu, které si výrazně přejí Asadovo svržení, by to ale mohlo pohnout k silnější akci na vlastní pěst, napsala AP.

Sunnity ovládané země Zálivu, jako Saúdská Arábie a Katar, doufají, že se podaří vymanit Sýrii z jejího spojenectví s šíitským Íránem. Obecně se proto soudí, že zvažují vyzbrojení syrských povstalců pro boj s Asadovými silami. Ostatní arabské státy se ale ještě zdráhají otevřeně vyzvat k takovému kroku.

"Jsme postaveni před těžkou volbu - buď budeme stát za syrským lidem, nebo za ním (Asadem)," řekl katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání.

Hostitelská země summitu LAS Irák je ve zvláště choulostivém postavení, protože její šíity vedená vláda má těsné vztahy s Asadovým hlavním spojencem Íránem. Na její adresu zaznívá i kritika, že opomíjí iráckou menšinu sunnitských Arabů.

Katarský premiér ve středu prohlásil, že jeho země v dané souvislosti posílá Bagdádu "vzkaz", když na dnešní summit vysílá delegaci nižší úrovně. Stejně se rozhodly i další čtyři země Perského zálivu, z hlav států této šestice zemí je v Bagdádu přítomen jen kuvajtský emír.

Saúdskou Arábii dokonce na summitu místo krále zastupuje jen její vyslanec u LAS, což je ještě nižší zastoupení než v případě ministra zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy