Slovenský novinář: Babiš tajně sponzoroval Ficův Směr. Sprostá lež, reaguje premiér

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 10. 2019 6:59
Minulý týden do slovenských médií dorazila nahrávka známá jako Gorila, která se týká rozsáhlé aféry z doby před více než deseti lety. V 39 hodin dlouhém záznamu se podle novináře Marka Vagoviče mluví i o utajených sponzorech strany Směr, v jejímž čele stojí bývalý slovenský předseda vlády Robert Fico. Podle Vagoviče měl být jedním ze sponzorů zřejmě i český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

"Jelikož byl Směr před volbami v roce 2006 perspektivní strana, která měla potenciál sestavit vládu, předpokládám, že s tím kalkuloval i Babiš," vysvětluje pro Aktuálně.cz slovenský investigativní novinář Marek Vagovič, co mohlo být za záměrem Babiše sponzorovat budoucí nejsilnější slovenskou stranu.

Holding Agrofert, který Babiš donedávna vlastnil, působí i na Slovensku. Pod společnost spadá například vydavatelství Mafra Slovakia nebo slovenská chemická firma Duslo. Babiš Agrofert před dvěma lety převedl do svěřenských fondů.

Slovenský reportér Vagovič ze serveru Aktuality.sk na údajný sponzorský dar Babiše upozornil už dříve. Český politik tuto informaci v roce 2015 popřel. A podobně hovoří i nyní. "Tuhle sprostou lež vypustili do médií aktivističtí, antibabišovští novináři v roce 2015 a teď se to snaží jeden z nich vracet do médií a recyklovat. Tuhle pomluvu, která je sprostou lží, jsem x-krát odmítl," řekl premiér deníku Aktuálně.cz.

Vagovič nyní tvrdí, že mu vícero poslanců Směru potvrdilo, že Babiš měl partaji poskytnout jednorázový dar. "Strana měla takzvané paralelní účetnictví, takže nevíme, kdo a kolik do něj ve skutečnosti vložil peněz," vysvětluje Vagovič, proč by údajný Babišův dar nemusel být oficiálně evidovaný.

Babišův peněžní dar měl navíc způsobit i vnitrostranické rozepře. Vagovič dělal v roce 2012 rozhovor s někdejším poslancem Směru Ivanem Vargou, který mu tehdy sdělil, že peníze od Babiše nakonec do strany "nedorazily". Místo toho údajně skončily v kapse tehdejšího pokladníka Směru a podnikatele Fedora Flašíka. 

"Podle mých informací měl Babišův sponzorský dar zprostředkovat tehdejší člen předsednictva Směru a Flašíkův člověk Oto Majzlan. Ten to však popřel," popisuje Vagovič. "Když se Fico dozvěděl, že Flašík si měl nechat část peněz od utajených sponzorů - včetně daru od Andreje Babiše -, vyhodil z kandidátky strany skoro všechny Flašíkovy lidi. Vypadl z ní i Majzlan," dodává novinář. 

Flašík vyškrtnutí z kandidátky i to, že by se s Babišem blíže znal, popírá. 

Daňová úleva pro chemičku

Na Babišův údajný sponzorský dar Směru a jeho blízké vazby na slovenskou vládu přišla řeč také v roce 2014. Tehdy opozice tvrdila, že Ficova vláda v tichosti schválila daňovou úlevu ve výši 58 milionů eur (v přepočtu 1,5 miliardy korun) pro chemičku Duslo, která patří holdingu Agrofert.

Podle serveru Hlídací pes mohla vláda tak velkou úlevu potají schválit díky změně zákona, kterou pomáhali nastavit lidé, se kterými Babiš dříve podnikal či pracoval.

Nahrávku Gorila obdrželo minulý týden několik slovenských médií. Hlas na záznamu má patřit Jaroslavu Haščákovi, spolumajiteli investiční společnosti Penta. Podle slovenského deníku SME nahrávka zachycuje konverzaci mezi Haščákem a nejméně třemi dalšími lidmi: Robertem Ficem, bývalým slovenským ministrem hospodářství Jirkem Malchárkem a Ficovým asistentem Františkem Határem.

Policisté nahrávku objevili vloni při domovních prohlídkách v bytě podnikatele Mariána Kočnera, který je obviněný z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Pravost záznamu policie už potvrdila, není ale jasné, jestli ta, kterou obdržela média, je identická.

Společnost Penta už kvůli nahrávce podala trestní oznámení a proti obsahu se ohradila.

Video: Gorila znovu straší Slovensko. Jsme mafiánský stát, země je v rozvratu, říká Kostolný

Je to jeden nekončící skandál, který se táhne slovenskou politikou. A teď to poprvé i slyšíme, popisuje šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Kolínská Toyota od středy zastaví kvůli nedostatku dílů výrobu na většinu února

V automobilce Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně od středy kvůli nedostatku komponentů zastavují výrobu. Celková doba odstávky zatím není známá, měla by to být větší část února. Podle mluvčího automobilky Tomáše Paroubka je důvodem výpadek subdodávek pro českého dodavatele způsobený epidemií covidu v Číně na konci loňského roku.

"Rozjezd linky je plánován na poslední týden v únoru, může se ale změnit spousta věci, dodání dílů dříve, nebo naopak," uvedl Paroubek. Chybí podle něj komponenty do obou modelů, které se v Kolíně vyrábějí, a to Aygo a Yaris. "Nebudeme sdílet jméno dodavatele ani konkrétní díl, který nás bohužel zastavil s ohledem na překážky v dodavatelském řetězci. Jedná se o subdodávky komponent pro české dodavatele, nedostatek vznikl v důsledku výpadku výroby v Číně během listopadu a prosince způsobeného covid-19," doplnil mluvčí.

Úplné uzavření podniku v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína se podle Paroubka nechystá. "Někdo vytvořil fake news, která není pravdivá, a toto spustilo velkou reakci," řekl. Poptávka po autech podle něj vzrostla, automobilka plánujeme vyrobit letos opět přes 200 000 vozů. "I přes toto zastavení uděláme maximální kroky, abychom vozy dodali co nejdříve zákazníkům, kteří nyní čekají na dodávku již objednaných vozů," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Prezident Zeman se příští týden sejde s Čaputovou ve Vysokých Tatrách

Český prezident Miloš Zeman se příští úterý při své rozlučkové návštěvě Slovenska sejde ve Vysokých Tatrách se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovu, informovala ČTK kancelář slovenské prezidentky. Zemanovi v březnu skončí druhý pětiletý prezidentský mandát; v čele státu ho vystřídá Petr Pavel, který v rozhodujícím kole přímé volby minulý týden porazil expremiéra Andreje Babiše.

Vrcholní politici Česka i Slovenska v minulosti založili tradici, že jejich první a poslední zahraniční cesta ve funkci vede do druhé ze zemí bývalého Československa. Podle informací ČTK by Zeman měl na Slovensko přicestovat už v pondělí a návštěvu země pak ukončit ve středu, kromě Čaputové by se měl sejít také s dalšími současnými a bývalými slovenskými politiky.

Zeman bude s Čaputovou jednat v hotelu ve známé turistické lokalitě Štrbské Pleso. Zeman tam zavítal už v roce 2018 na své první zahraniční cestě ve druhém prezidentském mandátu. Slovenským prezidentem byl tehdy Andrej Kiska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy