Babiš se sejde s Billem Gatesem, jedním z nejbohatších mužů na světě

Ondřej Houska ČTK Ondřej Houska, ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2018 13:35
Bill Gates chce s Andrejem Babišem a dalšími politiky probrat rozvoj digitálních technologií nebo pomoc Africe.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: ČTK

Brusel (od našeho zpravodaje) - Český premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek sejde v Bruselu s miliardářem a jedním z nejbohatších lidí na světě Billem Gatesem. Redakci Aktuálně.cz a několika dalším médiím to řekly diplomatické zdroje. O schůzku podle nich požádal sám Gates a jeho nadace Bill & Melinda Gates Foundation.

Gates se v Bruselu sejde i s několika dalšími premiéry států Evropské unie. Tématem schůzky by měl být rozvoj digitálních technologií nebo pomoc Africe.

Ve čtvrtek má Gates jménem své nadace podepsat s komisařem pro mezinárodní spolupráci a rozvoj Nevenem Mimicou dohodu o "významném finančním příspěvku" nadace do Evropského plánu vnějších investic. Peníze mají podle komise sloužit na rozvoj diagnostických zdravotnických služeb v subsaharské Africe.

Právě Afrika je z pohledu EU v mnoha oblastech klíčovým kontinentem, podpora a rozvoj tamních států by například měla přispět ke snížení migračních tlaků směrem na sever do Evropy.

Druhý nejbohatší muž na světě Gates se těmto tématům po svém odchodu z čela firmy Microsoft, kterou spoluzaložil, intenzivně věnuje. Patří k jedněm z největších dárců a filantropů na světě.

Například v roce 2010 spolu s miliardářem Warrenem Buffettem zahájili kampaň, jejímž cílem je přesvědčit další mimořádně bohaté, aby věnovali alespoň polovinu svého majetku na charitu. Od té doby se k nim přidalo více než 170 lidí, mezi nimi zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg či podnikatel David Rockefeller.

Nadace Billa a Melindy Gatesových se zaměřuje na zlepšení zdravotní péče pro chudé v regionech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Naposledy podpořila rozšíření bezplatné aplikace, prostřednictvím které si mohou lidé sami zkontrolovat svůj zdravotní stav. Informovala o tom minulý týden technologická firma Ada Health, autor aplikace.

Nadace sídlí v Seattlu ve Washingtonu, její generální ředitelkou je Sue Desmond-Hellmannová a spoluředitelem William H. Gates st., pod vedením Billa a Melindy Gatesových a Warrena Buffetta.

 

Právě se děje

Další zprávy