Bude mít Česko "paní Evropu"? Babiš se chystá nahradit Chmelaře diplomatkou z Bruselu

Ondřej Houska Ondřej Houska
12. 10. 2018 10:30
Novou státní tajemnicí pro evropské záležitosti se může stát Eva Srnová.
Premiér Andrej Babiš v Bruselu.
Premiér Andrej Babiš v Bruselu. | Foto: Reuters

Praha/Brusel - Českou evropskou politiku v Evropské unii nejspíš bude řídit Eva Srnová. Podle informací deníku Aktuálně.cz je nejpravděpodobnější, že to bude právě ona, kdo se stane státní tajemnicí pro EU, a vystřídá tak končícího Aleše Chmelaře.

"Ano, o funkci se ucházím," potvrdila Srnová redakci. Pokud uspěje ve výběrovém řízení, bude vůbec první ženou na tomto postu, který je klíčový pro prosazování zájmů země v unii. Česko by tak nově mělo "paní Evropu", jak se této funkci přezdívá.

Eva Srnová, možná budoucí státní tajemnice pro evropské záležitosti
Eva Srnová, možná budoucí státní tajemnice pro evropské záležitosti | Foto: LinkedIn/Eva Srnová

Kandidátů na funkci nejspíš bude víc, Srnová je ale podle tří vysoce postavených zdrojů Aktuálně.cz momentálně jednoznačnou favoritkou. V současnosti působí na českém velvyslanectví při EU v Bruselu, kde má na starosti regionální politiku, tedy hlavně čerpání peněz z evropských fondů.

"Moje agenda je jednou z českých priorit při jednáních o budoucím víceletém evropském rozpočtu, která právě začínají. Na dalších deset let se rozhodne o tom, co bude Česko dělat s penězi, které bude mít z evropských fondů k dispozici," popsala Srnová, v čem vidí své silné stránky. Dodala, že její zkušenost z působení přímo v Bruselu je "přidanou hodnotou".

Tématu evropských fondů se Srnová věnuje dlouhodobě. Dříve působila jako poradkyně tehdejšího místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka (ODS) pro regionální politiku. Ještě předtím měla ve Svazu měst a obcí na starosti koordinaci evropských politik.

Pokud se Srnová státní tajemnicí pro EU skutečně stane, bude nejbližší osobou premiéra Andreje Babiše (ANO) z hlediska zastupování Česka v unii. Státní tajemník například jménem premiéra připravuje klíčové summity lídrů členských států EU, kde předsedové vlád či prezidenti následně řeší nejdůležitější aktuální problémy osmadvacítky. Srnová taky začne připravovat české předsednictví EU, které bude ve druhé polovině roku 2022.

Vysoce postavený zdroj z prostředí české evropské politiky deníku Aktuálně.cz řekl, že pravděpodobný výběr Srnové je překvapením. Fakt, že se dosud soustředila výhradně na evropské fondy, je podle něj nevýhodou, protože státní tajemník musí obsáhnout prakticky celou agendu unie, a Srnová tak nemusí mít dostatečný respekt.

Jiný vysoce postavený zdroj ale namítl, že nejdůležitější je, aby Srnová měla důvěru premiéra Babiše, protože ta je hlavním předpokladem úspěšného vykonávání této funkce. Právě kvůli vzájemným sporům s premiérem z funkce státního tajemníka odchází Aleš Chmelař, který míří na ministerstvo zahraničí.

Jak napsaly Hospodářské noviny, kromě Chmelaře z úřadu vlády odešli i další dva klíčoví úředníci, Jan Král a Marek Souček. Oba nyní pracují v České národní bance.

Video: Podívejte se na rozhovor DVTV s Alešem Chmelařem, odcházejícím státním tajemníkem pro evropské záležitosti 

Země eurozóny mají už ve zvyku ignorovat naše prohlášení o tom, kdy přijmeme, nebo nepřijmeme euro, říká Aleš Chmelař, nový pan Evropa. | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Navalnyj se podle jeho poradce zotavuje rychleji, než se čekalo

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy zotavuje rychleji, než se čekalo. Německé televizní stanici RTL to dnes řekl poradce kritika Kremlu Leonid Volkov. Navalnyj je podle něj bedlivě střežen.

před 2 hodinami

Zemřel bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivo Vykydal

V neděli ráno zemřel ve věku nedožitých 56 let exposlanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Na twitteru to uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, informaci ČTK potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Vykydal byl poslancem v letech 2002 až 2006. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl zvolen za KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Byl členem výboru pro evropskou integraci (později výboru pro evropské záležitosti) a hospodářského výboru a místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Členem KDU-ČSL byl v letech 1999 až 2009, kdy přestoupil do nově založené strany TOP 09. V letech 2007 až 2012 byl Vykydal náměstkem ministra dopravy a od roku 2012 pracoval na Státním fondu dopravní infrastruktury. Působil i v komunální politice, v letech 1999 až 2002 byl místostarostou Šumperku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy