Bude mít Česko "paní Evropu"? Babiš se chystá nahradit Chmelaře diplomatkou z Bruselu

Ondřej Houska Ondřej Houska
12. 10. 2018 10:30
Novou státní tajemnicí pro evropské záležitosti se může stát Eva Srnová.
Premiér Andrej Babiš v Bruselu.
Premiér Andrej Babiš v Bruselu. | Foto: Reuters

Praha/Brusel - Českou evropskou politiku v Evropské unii nejspíš bude řídit Eva Srnová. Podle informací deníku Aktuálně.cz je nejpravděpodobnější, že to bude právě ona, kdo se stane státní tajemnicí pro EU, a vystřídá tak končícího Aleše Chmelaře.

"Ano, o funkci se ucházím," potvrdila Srnová redakci. Pokud uspěje ve výběrovém řízení, bude vůbec první ženou na tomto postu, který je klíčový pro prosazování zájmů země v unii. Česko by tak nově mělo "paní Evropu", jak se této funkci přezdívá.

Eva Srnová, možná budoucí státní tajemnice pro evropské záležitosti
Eva Srnová, možná budoucí státní tajemnice pro evropské záležitosti | Foto: LinkedIn/Eva Srnová

Kandidátů na funkci nejspíš bude víc, Srnová je ale podle tří vysoce postavených zdrojů Aktuálně.cz momentálně jednoznačnou favoritkou. V současnosti působí na českém velvyslanectví při EU v Bruselu, kde má na starosti regionální politiku, tedy hlavně čerpání peněz z evropských fondů.

"Moje agenda je jednou z českých priorit při jednáních o budoucím víceletém evropském rozpočtu, která právě začínají. Na dalších deset let se rozhodne o tom, co bude Česko dělat s penězi, které bude mít z evropských fondů k dispozici," popsala Srnová, v čem vidí své silné stránky. Dodala, že její zkušenost z působení přímo v Bruselu je "přidanou hodnotou".

Tématu evropských fondů se Srnová věnuje dlouhodobě. Dříve působila jako poradkyně tehdejšího místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka (ODS) pro regionální politiku. Ještě předtím měla ve Svazu měst a obcí na starosti koordinaci evropských politik.

Pokud se Srnová státní tajemnicí pro EU skutečně stane, bude nejbližší osobou premiéra Andreje Babiše (ANO) z hlediska zastupování Česka v unii. Státní tajemník například jménem premiéra připravuje klíčové summity lídrů členských států EU, kde předsedové vlád či prezidenti následně řeší nejdůležitější aktuální problémy osmadvacítky. Srnová taky začne připravovat české předsednictví EU, které bude ve druhé polovině roku 2022.

Vysoce postavený zdroj z prostředí české evropské politiky deníku Aktuálně.cz řekl, že pravděpodobný výběr Srnové je překvapením. Fakt, že se dosud soustředila výhradně na evropské fondy, je podle něj nevýhodou, protože státní tajemník musí obsáhnout prakticky celou agendu unie, a Srnová tak nemusí mít dostatečný respekt.

Jiný vysoce postavený zdroj ale namítl, že nejdůležitější je, aby Srnová měla důvěru premiéra Babiše, protože ta je hlavním předpokladem úspěšného vykonávání této funkce. Právě kvůli vzájemným sporům s premiérem z funkce státního tajemníka odchází Aleš Chmelař, který míří na ministerstvo zahraničí.

Jak napsaly Hospodářské noviny, kromě Chmelaře z úřadu vlády odešli i další dva klíčoví úředníci, Jan Král a Marek Souček. Oba nyní pracují v České národní bance.

Video: Podívejte se na rozhovor DVTV s Alešem Chmelařem, odcházejícím státním tajemníkem pro evropské záležitosti 

Země eurozóny mají už ve zvyku ignorovat naše prohlášení o tom, kdy přijmeme, nebo nepřijmeme euro, říká Aleš Chmelař, nový pan Evropa. | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy