Podle Štefana Hríba je fakt, že Babiš či Zeman podporují politiky, kteří, jak říká, jsou únosci státu, podceněním a trochu i urážkou Slovenska. "Už jsme trochu dál, než si bývalí estébáci či pomstychtiví narcisti myslí," říká šéfredaktor magazínu Týždeň.
Babiš, který se narodil v Bratislavě, přijel šéfa vládní strany Hlas Pellegriniho podpořit v poslední den, kdy bylo na Slovensku ještě možné agitovat za některého z dvojice kandidátů. Od čtvrtka platí moratorium. Bývalý český premiér se před Pellegriniho podporovateli během společné debaty snažil mluvit slovensky, příliš mu to ale nešlo a za svou špatnou mateřštinu se lidem omlouval.
Ačkoliv Pellegriniho podpořil na dálku už před prvním kolem, které se konalo 23. března, na Slovensku to nemá příliš velký dopad, míní Hríb. "Babiš nemá charisma, životní příběh, nic, čím by mohl být pro Slovensko zajímavý," vysvětluje.
V Česku získává voliče pouze svým populismem, ten mu ale na Slovensku nestačí, pokračuje novinář. "Populismus už je u nás tak obrovský, že k němu není co přidat. Babišovo vystoupení je tak z hlediska prezidentských voleb bezvýznamné," domnívá se.
Průzkumy ukazují, že předseda parlamentu Pellegrini a jeho soupeř, diplomat a exministr zahraničí Ivan Korčok, mají velmi vyrovnané pozice. V posledních průzkumech pokaždé vedl někdo jiný, agentury ale upozorňují, že rozdíl se pohybuje na úrovni statistické chyby a není tak možné jednoznačně říci, kdo je favoritem druhého sobotního kola voleb. Rozhodovat bude každý hlas.
Pellegriniho podporuje například současný premiér Robert Fico, v jehož straně Směr-sociální demokracie prezidentský kandidát 20 let působil.
Právě slovenský předseda vlády ale v minulosti obviňoval české politiky, že se snaží ovlivnit výsledek voleb, když loni na podzim prezident Petr Pavel varoval, že zvolení Fica by mohlo zhoršit vzájemné vztahy.
"Nepřijatelně zasahujete do průběhu slovenské volební kampaně a já to musím rázně odmítnout," prohlásil tehdy Fico. Čtvrteční rozhovor se Zemanem ale vedl v dobré náladě a ani proti Babišově návštěvě se nijak neohradil.
"Politici tohoto typu nehledí na pravdivost a váhu svých slov," říká na adresu Fica komentátor. Zeman je ale podle něj už víc karikaturou sebe samého než reálnou silou, a jeho aktivita tak podle novináře nemá pro volby na Slovensku žádný význam.
Postoj Babiše a Zemana k tamním volbám nebude mít podle Hríba žádný dopad ani na česko-slovenské vztahy. Ty jsou na vládní úrovni napjaté poté, co český kabinet v březnu zrušil společná zasedání obou vlád. "Vzájemné vztahy už může ovlivnit jen návrat Slovenska k právnímu státu a spojenectví se svobodným světem," uzavírá novinář.