Miami - Pro stovky amerických důchodců ztělesňuje ráj mobilní obydlí vyvedené v pastelové barvě a stojící při dálnicí, která vede podél východního floridského pobřeží. Atlantik je hned za silnicí a pláž je rovná, jako stvořená pro ranní procházky nesrovnatelné třeba s New Yorkem. Po večerech se penzisté sjíždějí na svých golfových vozících k debatám a popíjení. S příchodem Irmy ale může být všemu konec, napsala agentura AP.
Téměř všichni důchodci teď odcházejí. Podřizují se evakuaci a nikdo neví, co na místě svého bydliště najde, až voda opadne a vítr se ztiší. "Znepokojuje mě místo, kde řeka Halifax ústí do oceánu. Až to začne tam, všechno zmizí," předpovídá šedesátiletý Jeff Williams, který na Floridu přišel ze státu New Jersey. Teď utahuje šrouby na provizorním krytu své garáže.
Florida proslula jako ráj důchodců, hlavně kvůli slunnému počasí. Osada Surfside Estates, kde Williams žije, nabízí dostupné bydlení pro americkou střední třídu. Malé byty a mobilní domy tu stojí kolem 150 000 dolarů (3,3 milionu korun). Řadu z nich poškodil loni na podzim hurikán Matthew, dodnes některé zůstaly neopraveny.
Hurikán Matthew mnohé důchodce poučil a dnes jsou pyšní, že si dokážou poradit sami. "Naučila jsem se spoustu věcí, jako nastavit novou pračku tak, aby byl motor v suchu," pyšní se Carolyn Cassová Larmoreová, původně z Brooklynu. Před Irmou utíkat nechce, pořídila si už generátor, který bude potřebovat. "Napojím na něj pumpy, až hurikán pomine," prohlásila.
Vzpamatovat se z hurikánu není levné, zejména pro lidi s důchodem. Všichni ale shodně tvrdí, že se domů vrátí, ať spáchá Irma cokoli.
Všechny modré, žluté a béžové mobilní domy budou zase na místě, opravené nebo nové. Co bude zapotřebí, lidé opraví, protože jinde žít nechtějí, napsala agentura AP.