Autobus v Bangladéši srazil dva studenty. Lidé volají po lepší dopravě, policie použila slzný plyn

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
6. 8. 2018 18:40
Bangladéšskou metropoli Dháku ovládly masové protesty. O víkendu se zvrhly v násilnosti a vyžádaly si přes stovku zraněných.
Protesty studentů v Bangladéši.
Protesty studentů v Bangladéši. | Foto: Reuters

Dháka - Mohammad Selim chodí teprve na střední školu. Přesto už teď mluví otevřeně o smrti. "Nechceme umírat při dopravních nehodách. Chceme záruky, že můžeme jednou zemřít přirozenou smrtí," vysvětluje, proč on a desítky tisíc dalších studentů už devátým dnem protestují v ulicích Bangladéše

Protesty studentů v Bangladéši.
Protesty studentů v Bangladéši. | Foto: Reuters

Demonstrace v jihoasijském státu, které vypukly 29. července, ochromily hlavně metropoli Dháku. "Rozbuškou" byla smrt dvou teenagerů, které na konci minulého měsíce zabil rychle jedoucí autobus. Mládež se záhy začala bouřit proti dopravnímu systému v zemi, který je podle ní velmi nebezpečný a nedokonalý.  

Původně poklidné nepokoje se postupně zvrhávají ve větší a větší násilí. Podle informací médií, lékařů a studentů policie o víkendu zasáhla proti demonstrantům gumovými projektily a slzným plynem. Zranění utrpělo přes 100 lidí. 

"Od odpoledne jsme zatím ošetřili přes 115 studentů. Několik z nich bylo ve velmi vážném stavu," uvedl v sobotu bangladéšský doktor s tím, že některá poranění způsobily právě gumové projektily.

Počty zraněných se od soboty velmi pravděpodobně ještě navýšily. Mají mezi nimi být i novináři, kteří o události reportovali z místa. 

Kanystry slzného plynu

Toto pondělí pak policisté podle agentury AP proti mladým lidem opět zasáhli. "Nejméně tři nebo čtyři kanystry slzného plynu skončily na území našeho kampusu," citoval zpravodajský server Dhaka Tribune jednoho ze studentů univerzity East West University v Dháce. Podle něj policisté zadrželi tři lidi. 

Někteří studenti protestují rovnou ve školních uniformách.

"Všichni se cítíme zastrašovaní. Chtěli jsme pokojný protest," řekl k eskalaci násilí jeden z účastníků demonstrací, Sabbir Hossain. Protesty, které se podle britského deníku The Guardian rozšířily i mimo metropoli, mají jediné heslo: "Chceme spravedlnost."

Úřady v Bangladéši a bezpečnostní složky však vidí situaci jinak. Policisté popírají, že by použili gumové projektily nebo slzný plyn. Bangladéšská lidová liga, která v zemi vládne, odmítá, že by provládní aktivisté bili demonstranty. 

Vláda včetně premiérky Šajchy Vadžídové apeluje na ukončení protestů. Sama Vadžídová přitom před pár dny přilila olej do ohně. Prohlásila, že nechápe, proč je takového povyku kolem smrti dvou lidí a nikdo neřeší nehodu autobusu, který havaroval den předtím v sousední Indii. Při tomto incidentu zemřelo 33 lidí. 

Politici se podle médií bojí, že by se do studentských nepokojů mohly zapojit i další vrstvy obyvatel, což by vážně ohrozilo stabilitu vlády. Bangladéš navíc letos čekají parlamentní volby, ve kterých bude o vítězství znovu usilovat i Bangladéšská lidová liga. 

Vedení země se tak snaží vzít situaci do vlastních rukou. O víkendu byla například většina země bez mobilního internetu. "Bangladéšská telekomunikační regulační komise (BTRC) na příkaz vlády zpomalila internet," citoval list The Guardian zaměstnance úřadu, který si přál zůstat v anonymitě.

Vláda se tak podle kritiků snažila zamezit tomu, aby na sociální sítě unikaly záběry z násilných demonstrací. Nicméně od pondělí už internet funguje normálně.

Vyslyšte nás, jinak neodejdeme

Podle údajů bangladéšské policie, na které se odkazuje Světová zdravotnická organizace (WHO), zemřelo v roce 2012 při dopravních nehodách 2538 lidí. Jde ale jen o oficiální údaje, WHO odhaduje skutečný počet úmrtí na desetinásobek. V zemi přitom žije celkem 163 milionů lidí.

List The Guardian připomíná, že bangladéšský dopravní sektor je dlouhodobě vnímán jako zkorumpovaný, nebezpečný a neregulovaný. 

"Dokud nebudou vyslyšeny naše požadavky, silnice neopustíme. Chceme bezpečné silnice a bezpečné řidiče," naznačuje nespokojený student Al Miran, že se mládež z ulic jen tak nestáhne. 

Video: Umělec vytvořil trojrozměrný přechod. Chce zvýšit bezpečnost chodců na čínských silnicích

Umělec vytvořil trojrozměrný přechod. Chce zvýšit bezpečnost chodců na čínských silnicích | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy