Auta v USA spolu za několik let budou muset "mluvit"

ČTK ČTK
3. 2. 2014 22:18
Odborníci si od této technologie slibují výrazné snížení počtu dopravních nehod.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ford

Washington - Technologie pro vzájemnou komunikaci automobilů možná začne být ve Spojených státech u nových vozů povinná od roku 2017. Takzvaná "mluvící auta" mají výrazně snížit počet nehod na amerických silnicích a zmírnit dopravní zácpy. Sdělili to představitelé amerického ministerstva dopravy.

"Až se tyto technologie všeobecně zavedou, může to znamenat revoluci v bezpečnosti silniční dopravy," řekl podle agentury Reuters ředitel Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) David Friedman.

Kroky k povinnému zavedení technologie, která se kdysi považovala jen za sci-fi, zahájí úřad v nejbližší době.

Technologie zvaná V2V umožňuje automobilům na silnicích vyměňovat si základní údaje o rychlosti, směru a aktuální poloze tempem desetkrát za sekundu. NHTSA odhaduje, že tato výměna informací může zabránit nebo snížit náklady osmdesáti procent srážek, které nekončí zraněním či smrtí řidiče.

Osobní údaje budou v bezpečí, říká úřad

Vyměňovaná data se nemají týkat osobních údajů řidiče ani vozu. Automobily budou moci tato zařízení identifikovat jen v případech, kdy to bude nezbytné k řešení nebezpečné dopravní situace, ujistil úřad.

NHTSA nyní dokončuje analýzu dat shromážděných během ročního pilotního programu testování V2V v Ann Arbor u Detroitu. V rámci něj výzkumníci vybavili testovanými bezdrátovými zařízeními zhruba 3000 osobních a nákladních vozů a autobusů.

Aliance automobilových výrobců uvedla, že je ochotna nápad vládních úředníků zvažovat, upozornila ale na řadu otázek. "Musí k sobě zapadnout ještě řada dílků skládačky," řekla mluvčí aliance Gloria Bergquistová. Řešit je podle ní nutné otázky zabezpečení a soukromí údajů, cenovou dostupnost nové technologie i právní a regulační rámec.

 

Právě se děje

Další zprávy