Alice Springs - Šedesátiletý Aboriginec Daryl Allen sedí s překříženýma nohama v hlíně a sní o krásných časech, kdy jeho lidé z buše lovili klokany, živili se jako honáci dobytka a neupíjeli se k smrti.
"Byly to šťastné dny bez alkoholu," uvedl Allen během čekání na návrat táborových ochmelků, kteří budou prolévat alkohol hrdlem dlouho do noci a s největší pravděpodobností se i poperou.
"Dnes večer oni vrátí opilí. Oni pijí, perou a pořežou jeden druhého nožem. Děti a ženy pláčou, matka a otec pijí, malinké chudinky hladové po jídle," dodal Allen lámanou angličtinou.
Řeka grogu
Aboriginský tábor "Hidden Valley" na okraji Alice Springs je poset odpadky - prašiví psi se tu potulují mezi tisícovkami prázdných plechovek od piva.
Nedávná zpráva shledala, že řeka "grogu", jak říkají Australané alkoholu, ničí komunity Aboriginců v odlehlém Severním Teritoriu a přiživuje násilí vůči ženám a dětem.
Premiér John Howard dokonce vyhlásil celostátní stav nouze a poslal na místo policii a vojáky, kteří mají učinit přítrž nezřízenému pití, násilí a pohlavnímu zneužívání.
Zpravodajové agentury Reuters navštívili tábory Aboriginců v okolí Alice Springs už před 16 lety. Navzdory stamilionům dolarů investovaným ve snaze zlepšit životy australských Aboriginců zde lidé stále žijí v podmínkách třetího světa.
Kousek jízdy odtud přitom stojí pětihvězdičkové hotely a klimatizované domy.
Jeden upitý k smrti co 38 hodin
Aboriginec William Tilmouth, předseda Tangentyereské rady, která spravuje 18 aboriginských táborů kolem Alice Springs, tvrdí, že důvodem, proč jeho lidé stále jen s námahou bojují za lepší život, je skutečnost, že se cítí bezmocní a i nadále se setkávají s rasismem.
Aboriginců, nebo také Austrálců, je 460 000, což představuje 2 procenta z dvacetimilionové australské populace, a jejich průměrná délka života je o 17 let nižší než u bílých Australanů.
Aboriginci vykazují mnohem vyšší nezaměstnanost, podíl trestaných osob, závislost na alkoholu a drogách a domácí násilí.
V Severním Teritoriu, které má pověst místa, kde se hodně pije, usmrtí alkohol v průměru každých 38 hodin jednoho Aborigince.
"Pokud v životě nic nemáte, vaši lidé prostě sedí a pijí," prohlásil Tilmouth. "Když lidé přijedou do města, začnou nezřízeně pít. A pak dochází k vraždám, domácímu násilí a pohlavnímu zneužívání."
Nezřízené pití a násilí
Tábory kolem Alice Springs nejsou vyznačeny na mapě, ale bydlí v nich přibližně 3000 lidí - jde o důsledek starého zákona, který Aborigincům zakazoval vstup do města.
"Hidden Valley" - tábor tvořený prašným pásem hlíny mezi okolními nehostinnými kopci patří k nejnásilnějším. Vyražené dveře a zamřížovaná okna jsou ustavičnou připomínkou násilí, které se zde zabydlelo.
Právě nedávno skončila hádka dvou opilých Aboriginek až ve chvíli, kdy byla jedna pobodaná a druhá zbitá železnou tyčí.
"Násilností je tu více než v jiných oblastech," uvedla Cait Ryanová z komunitního centra tábora a jako hlavní faktory plodící násilí uvedla přeplněná obydlí a nedostatek základních potřeb, jako jsou fungující kanalizace a elektřina.
Domy z chýší
V jedenadvaceti chátrajících domech a šesti "humpies" neboli plechových chýších v Hidden Valley žije až 300 lidí. "Často se ucpávají toalety a kanalizace. A když se 20 lidí žijících v jednom domě snaží vysprchovat a kanalizace je ucpaná, tak je to katastrofa," dodala Ryanová.
Lidé žijící v chýších musí používat společné sociální zařízení, kde jsou však na toaletách rozmazané výkaly, dveře jsou rozbité a sprcha porouchaná. Přítomnost pavučin svědčí o tom, že požitek z návštěvy tohoto místa si už dlouho nikdo nedopřál.
V den naší návštěvy připomínalo "Hidden Valley" město duchů - mnoho obyvatel popíjelo v Alice Springs.
"Střílela bych klokany v buši"
Studený vítr vháněl Belindě do očí kousavý prach, když ležela na špinavé matraci v hlíně před svou chýší. Byla nemocná a kašlala, ale nablízku nebyl nikdo, kdo by se o ni postaral kromě její sedmileté dcery Treshiny ležící vedle ní.
Treshina zná prázdnotu života v táboře i jeho násilí, a také ví, kde by byla raději. "Střílela bych klokany v buši," říká se širokým úsměvem.
"Pokud nepřestanete pít, násilí nikdy nevymizí," prohlásila Aboriginka Roseanne Morrisová, která se kdysi schovávala za chýší, kdykoliv se její opilý otec a matka začali prát.
Suché město
Největší problémy domorodců
- diskriminace
- nízké vzdělání
- závislost na alkoholu a drogách
- majetkové zneužívání
- nepřístupné oblasti se špatnými zdravotnickými službami
- pro městské domorodé obyvatele sociální tlak, který zabraňuje přístupu ke zdravotnickým službám
- kulturní rozdíly se promítají ve špatné komunikaci mezi domorodci a zdravotníky
Při květnové razii proti pití alkoholu na veřejných místech vylila policie do hlíny 1152 plechovek piva.
V srpnu se z Alice Springs stane "suché" město, neboť zde začne platit zákaz pití alkoholu na všech veřejných místech, avšak řada Aboriginců se obává, že v táborech za městem se začne pít o to více.
Ve snaze omezit nadužívání alkoholu se v hotelích podává až do poledne pouze nízkoalkoholické pivo a do dvou hodin odpoledne, kdy se otevírají prodejny alkoholu, pivo běžné. Silná vína se podávají od šesti do devíti hodin večer.
Nová otevírací doba však má na opilé Aborigince jen pramalý vliv - ti se ve dvě hodiny odpoledne jednoduše přesunou z hotelů na ulici a popíjejí v nedalekém vyschlém korytě řeky Todd nebo přímo v táborech.
"Hotelům je to jedno, hlavně když dostanou peníze," postěžovala si Aboriginka Eileen Hoosanová, která provozuje protialkoholní léčebnu.
"Zvířecí bar"
Jeden hotel s přezdívkou "Zvířecí bar" trápí Hoosanovou nejvíce. "Kdyby dovnitř pouštěli jen lidi ve slušném oblečení, aby tam Aboriginci neměli snadný přístup, bylo by to lepší. Kdybychom mohli s tím 'grogem' něco udělat, tenhle hotel bych zavřela," svěřila se Hoosanová.
Nejde však jen o Alice Springs, kde "grog" teče proudem a domorodé komunity se utápějí v násilí.
Než dva hotely nedaleko od komunity Borroloola přišly v roce 2006 o licenci, vypili tam Aboriginci denně osm palet neboli 8640 litrů piva.
Ačkoliv na většině domorodých území v Severním Teritoriu vládne prohibice, "agenti s alkoholem" se zaměřují na odlehlé komunity, kde prodávají pivo za dvojnásobnou cenu.
Policie každoročně zabaví asi sto automobilů podezřelých z pašování alkoholu do vzdálených komunit.