Jako by shořely dvě třetiny Česka. Austrálii trápí požáry, vznikají i ohnivá tornáda

Helena Truchlá Helena Truchlá
2. 1. 2020 21:00
K požárům dochází v Austrálii pravidelně, ty současné jsou ale ničivější než dřív. Podle vědců za to může roky trvající sucho, které je v některých oblastech způsobené klimatickými změnami, a také neobvyklé počasí v Indickém oceánu. Nynější požáry začaly brzo a zasáhly mnohem větší území. Shořela plocha o rozloze dvou třetin České republiky a z mapy v podstatě zmizelo čtyřsettisícové město.
Satelitní snímek z družice Copernicus.
Satelitní snímek z družice Copernicus. | Foto: ČTK

Shořely dvě třetiny Česka

K druhému lednovému dni shořelo podle australských úřadů více než 5,5 milionu hektaru půdy. To je více, než činí rozloha Dánska nebo Nizozemska, a přes dvě třetiny území České republiky. 

Požáry jsou svou rozlohou mnohem rozsáhlejší než ničivé ohně v americké Kalifornii v roce 2018 (asi 1,8 milionu hektarů) nebo amazonské požáry z loňska (asi 900 tisíc hektarů). Zasahují také mnohem větší plochu, než je v Austrálii obvyklé. Většina shořelé půdy se nachází v Novém Jižním Walesu, asi 4 miliony hektarů. V minulých letech tam podle hasičů shořelo při sezonních požárech průměrně "jen" 280 tisíc hektarů. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy