Sydney - Rozsáhlý skandál kolem zneužívání dětí v Austrálii ukazuje na jediné: tamní instituce vážně pochybily v ochraně dětí.
Stojí to v závěrečné zprávě, kterou v pátek zveřejnila Královská komise, nejvyšší vyšetřovací orgán v Austrálii. Ta kauzu obřích rozměrů zkoumala od roku 2013.
Zneužívání dětí se po desítky let ve velkém dopouštěli katoličtí kněží, učitelé i lidé zaměstnaní ve sportovních klubech. Kauza se týká také mládežnických organizací nebo poskytovatelů ústavní a pěstounské péče. Komise se zabývala více než 8000 svědectvími.
"Nejde o pár černých ovcí. Významné společenské instituce vážně selhaly," stojí ve zprávě.
"Desítky tisíc dětí byly sexuálně zneužívány v mnoha australských zařízeních. Skutečné číslo nebudeme nikdy znát. Ať už je ale jakékoliv, jde o národní tragédii, která byla páchána v řadě nejdůvěryhodnějších institucí," uvádí dále dokument.
O národní tragédii hovoří také australský premiér Malcolm Turnbull. Ten zároveň ocenil odvahu obětí i jejich rodin, které dokázaly o traumatu promluvit. Často se tak stalo poprvé až v rámci samotného vyšetřování, do té doby mnoho z nich mlčelo, připomíná americký list The New York Times.
Přes dva tisíce obvinění
Sexuální obtěžování a fyzické týrání otřásá Austrálií už dlouho. V uplynulých letech postupně vyplouvaly na povrch další a další informace.
Za vše mluví hlavně vysoká čísla. K policii se dostalo celkem 2559 obvinění, která míří na více než čtyři tisíce institucí. Zahájeno bylo 230 trestních stíhání a celkem proběhlo přes 57 veřejných slyšení.
Zřejmě jediný pozitivní údaj je 60 tisíc - počet obětí, které by se mohly dočkat finanční kompenzace.
Povinnost nahlásit zneužívání
Dokument Královské komise také navrhuje čtyři stovky opatření, jak zneužívání dětí do budoucna zabránit, píše britský server BBC.
Komise především apeluje na kněží, aby sexuální obtěžování neprodleně nahlásili, pokud se o něm dozvědí, a to i při zpovědi. Zpráva totiž ukazuje, že katolická církev o zneužívání často věděla. Pokud by i v budoucnu její představitelé mlčeli, mohli by být stíhaní.
Jenže aby kněží mohli nahlas promluvit o tom, co se dozvěděli při zpovědi, je potřeba změnit kanonické právo.
Zpráva také žádá katolickou církev, aby přehodnotila pravidla celibátu. Podle vyšetřovatelů může být totiž právě celibát jedním z důvodů, proč k obtěžování dochází.
V neposlední řadě pak navrhuje zřízení Národního úřadu pro ochranu dětí.
#News "Australia child sexual abuse inquiry reports 'catastrophic failures of leadership'" via #USAToday | https://t.co/bNWu6wSizo pic.twitter.com/n8n2Uze9i1
— Jorge Luis Lopez Esq (@lopezgovlaw) December 15, 2017
Výzvy ke změnám pravidel zpovědi ale v pátek odmítl předseda Australské biskupské konference, arcibiskup Denis Hart. Ohledně navrhované dobrovolnosti celibátu řekl, že rozhodnutí je na Vatikánu.
Zároveň se ale Hart omluvil a přiznal selhání. "Je to ostudná minulost, v níž převažovala atmosféra utajování a sebeochrany, která vedla k utrpení mnoha obětí a jejich rodin," prohlásil.
Už během vyšetřování se omluvili také vedoucí představitelé mnoha institucí.
Mezi řadou osob, které v kauze figurují, vyčnívá hlavně jméno australského kardinála a třetího nejvýše postaveného muže ve Vatikánu George Pella. Ten se podle úřadů dopustil zneužívání v 70. letech ještě jako arcibiskup v Sydney a Melbourne.
Pell už dvakrát stanul u soudu. Další jednání je naplánováno na březen příštího rodu. Sám kardinál vinu popírá.