Canberra - O australských volbách se dopředu říkalo, že vstoupí do dějin. A to proto, že poprvé od roku 1940 nezíská žádná strana většinu.
Prognózy se naplnily. Ale volby v Austrálii vstoupí do dějin spíše jako první hlasování, v němž obyvatelé poslali do Sněmovny reprezentantů vůbec prvního zástupce aborodžinců, tedy původního domorodého obyvatelstva.
Sedmapadesátiletý Ken Wyatt byl zvolen za okrsek Hasluck v západní Austrálii na kandidátce středopravé Liberální strany. Svého soupeře z levicové Strany práce porazil o více než tisíc hlasů.
Fakta:
- Ken Wyatt je sice prvním aboridžincem zvoleným do Sněmovny reprezentantů, do horní komory - Senátu - už ovšem domorodí zástupci pronikli. Dva.
- První z nich byl Neville Bonner. Poprvé se stal senátorem v roce 1971, kdy byl pouze jmenován na uvolněné křeslo. Poté je ale čtyřikrát v senátních volbách obhájil. Bonner zemřel roku 1999.
- Aden Ridgeway zastupoval v Senátu New South Wales v letech 1999 - 2005.
"Za padesát let budou politologové analyzovat, proč obyvatelé v Haslucku zvolili prvního domorodého kandidátu. To, co objeví, bude prosté. Lidé v Haslucku totiž nevolili domorodého kandidáta, ale kandidáta, který tu je doma. A o kterém se domnívali, že bude nejlépe hájit jejich zájmy," citovala Wyatta zpravodajská stanice BBC.
Wyatt čelil před volbami negativní kampani, dostal několik rasistických e-mailů. Nechtěl se jimi zabývat: "Nemá to smysl. Takovéhle nadávky jsem slýchal celá 60., 70. a 80. léta. Ale teď přišel čas, kdy se Austrálie musí posunout se kupředu," řekl.
Rasistické vzkazy dostává i nyní, po svém zvolení. "Bohužel, přišlo mi několik e-mailů od lidí, kteří mi dali hlas. A teď píší, že pokud by věděli, že jsem aboridžinec, tak by pro mě nehlasovali."
V Austrálii zatím dál probíhá tvrdé vyjednávání o budoucí vládě, reálně hrozí, že se budou muset volby zopakovat. Hlasy této obrovské země přitom ještě nejsou dopočítány. Agentura AP napsala, že je nyní sečteno 81 procent hlasů. Podle těchto předběžných výsledků by opoziční konzervativci těsně zvítězili. Se 73 křesly by v parlamentu o jediný mandát předběhli (doposud) vládnoucí labouristy premiérky Julie Gillardové.