Austrálie posílí jednotku v Afghánistánu

ČTK, vid
10. 1. 2006 9:59
Sydney – O sto deset specialistů a dva vrtulníky rozšíří Austrálie svůj kontingent v Afghánistánu.
Před prosincovými volbami v Afghánistánu (na fotografii členové nového parlamentu) poslala Austrálie do této země 190 vojáků. Teď jich posílá dalších sto deset
Před prosincovými volbami v Afghánistánu (na fotografii členové nového parlamentu) poslala Austrálie do této země 190 vojáků. Teď jich posílá dalších sto deset | Foto: Reuters

Rozšíří tak počet svých vojáků v této zemi na tři sta. Oznámil to dnes australský ministr obrany Robert Hill. Posílený kontingent v Afghánistánu zůstane nejmíň do září, kdy končí mandát australské mise.

Vrtulníky, které mají být využity hlavně k evakuaci raněných a přepravě materiálu, budou vybaveny dodatečným pancéřováním.

Austrálie se s 1550 vojáky zúčastnila bojů v Afghánistánu v roce 2001, ale po bojích postupně personál snižovala až na jednoho vojáka. Jednotku 190 vojenských specialistů tam vyslala až před loňskými afghánskými volbami.

Podle australského tisku má být letos kromě specialistů do Afghánistánu vysláno také 200 vojáků, kteří pomohou při obnově infrastruktury.

Mezinárodním silám v Afghánistánu velí NATO. Síly aliance v Afghánistánu čítají téměř 9000 vojáků, ale aliance chce počet vojáků zvýšit na 15.000. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v pondělí vybídl členské státy k větší solidaritě při vysílání vojáků do Afghánistánu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy