Canberra – Většina australských poslanců by byla pro odtrhnutí Austrálie od britské monarchie. Přechod k republikánskému zřízení podle jeho příznivců podporuje přibližně 81 ze 150 poslanců a asi 40 ze 76 senátorů.
Čísla zveřejnilo lobbistické Australské republikánské hnutí (ARM) jen krátce před tím, než v sobotu oslaví 25 let od svého vzniku. Oslav se zúčastní i australský předseda vlády Malcolm Turnbull, který sám patřil mezi zakladatele hnutí a v roce 1999 vedl neúspěšný pokus o přechod k republice.
"Většina veřejnosti to chce. Každý premiér a hlavní ministr to chce. Nyní se ukazuje, že i naši federální zástupci s tím souhlasí," řekl mediální společnosti Fairfax Media Peter FitzSimons, šéf ARM. Doplnil, že Austrálie 21. století by měla mít svou vlastní "show".
Vyznavači monarchie zveřejněná čísla zpochybnili a tvrdí, že většina politiků naopak podporuje korunu. Předseda Australské ligy monarchistů Philip Benwell doplnil, že pan Turnbull plave v nebezpečných vodách.
Mladí republiku nechtějí, tvrdí monarchisté
"Čísla, která pan FitzSimons dodal, jsou nepřesná. Je tu mnohem víc politiků v rámci federálního parlamentu, kteří podporují současný stav," řekl zpravodajskému serveru BBC Benwell.
Podle něj mladší generace voličů – dvacátníci a třicátníci – nechtějí republiku. Navíc dodal, že právě tato generace tvoří většinu členů Australské ligy monarchistů.
Vznik republiky naopak podpořil i Bill Shorten, šéf opoziční australské labouristické strany. Předsedovi vlády – a nynějšímu lídrovi vládnoucí Liberální strany Austrálie – Turnbullovi napsal, že labouristé by odklon od Londýna zřejmě podpořili.
"Tato nová generace si zaslouží šanci se rozhodnout, jestli bude hlavou Austrálie Australan," napsal Shorten v dopise pro Turnbulla.
Podle australského listu The Sydney Morning Herald by vznik republiky mohlo zřejmě podpořit i několik neočekávaných jmen. Mezi nimi například konzervativec George Christensen, který by v případě odtržení od Británie podpořil přímou volbu prezidenta.
"Můžeme udělat reformu vlády, aby byla více reprezentativní a zodpovědnější pro potřeby a prosby australského lidu," řekl zpravodajskému serveru BBC Christensen.
Naposledy vyhrála královna
V roce 1999 v referendu zvítězila v Austrálii monarchie před republikou, v poměru 54,87 procenta pro královnu a 45,13 procenta pro republiku.
Podle tehdejšího návrhu by však v případě vzniku republiky volily prezidenta obě komory parlamentu, nikoliv přímou volbou.
"Lidé, kteří byli příliš mladí na to, aby mohli volit v roce 1999 v referendu, mají teď děti... Další rok budou děti narozené v roce 1999 dost staré na to, aby šly volit. Tato nová generace si zaslouží šanci se rozhodnout," řekl listu The Sydney Morning Herald Christensen.
K tomu, aby se Austrálie stala samostatnou republikou, která by byla nezávislá na Británii, je třeba vítězství v referendu nejen u většiny voličů, ale také u většiny jednotlivých států v Austrálii.